Sapanca INFO

Sapanca Dedikodu Önleme Merkezleri

En eski iletişim süreci olan söylenti ve dedikodunun istemesekte bir tarafında yer alabiliyoruz. Sapanca’da söylenti ve dedikoduyu çürütmenin en etkili yolu Dedikodu Önleme Merkezleridir.Dünyanın en eski medyası olarak isimlendirilen söylenti ve dedikodu, iletişim sürecinin informal boyutudur. Dedikodu ister sosyal, ister psikolojik, ister dinî, isterse de enformasyon özellikli olsun, herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Öyle ki, toplumun her bir ferdi dedikodu aktının üç tarafından (konuşan, dinleyen, hakkında konuşulan) biri olabiliyior.

Söylenti ve dedikoduyu çürütmenin en etkili yolu ise doğruyu en kısa zamanda açıklamaktır. Çünkü dedikodu ne kadar çok tekrar edilirse o kadar çok inanılır bir hal alıyor. Artan söylenti ve dedikodunun olası zararlarından kurtulmak için Dedikodu Önleme Merkezlerine önem verilmelidir.

Dedikodu Önleme Merkezleri; toplumda dedikodu ve söylentilerin yayılmasını önlemek, insanlar arasındaki olumsuz etkileşimleri azaltmak ve yanlış bilginin yayılmasını kontrol altına almak amacıyla kurulan kuruluşlardır. Bu merkezler, bilinçlendirme, eğitim ve bilgi paylaşımı gibi yöntemlerle söylenti ve dedikodu ile mücadele ederler.

İşte Sapanca’da ki bazı dedikodu önleme merkezi örnekleri;

TOPLUMSAL BİLİNÇLENDİRME KURULUŞLARI :

Bu tür kuruluşlar, dedikodu ve söylenti konusunda halkı bilgilendirmek, farkındalık oluşturmak ve olumsuz etkileşimleri önlemek için çalışır. Bu amaçla seminerler, konferanslar, eğitim programları düzenleyebilirler.

Sapanca İlçe Halk Kütüphanesi
Sapanca İlçe Halk Kütüphanesi 1966 yılında kurulmuştur. Kütüphanemiz 30.10.1987 tarihinden itibaren mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisli müstakil binada hizmet vermektedir. Bina 362 m2 kullanım alanına sahip olup, 2 katlıdır. Binada 4 oda, 3 salon, tuvaletler ve kazan dairesi bulunmaktadır. Bina doğalgaz kalorifer sistemi ile ısıtılmaktadır.

Sapanca Dervişhane Sahaf
Sapanca’da bir süredir kitaplarla haşır-neşir olan ve insanları da bu eyleme davet eden bir müessese var; “Dervişane Sahaf”

BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMLARI :

İnternet üzerinde dedikodu ve yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bu platformlar, sosyal medya siteleri, haber siteleri veya özel bilgi paylaşım ağları olabilir. Bu platformlar, doğru bilgi akışını teşvik etmek, yanlış bilgilere karşı uyarılar yayınlamak ve kullanıcıları bilinçlendirmek için çeşitli önlemler alırlar.

Sapanca INFO
sapanca.info; nüfusu 44 bin olsa da yaklaşık 30 milyonluk bir nüfusun merkezinde yer alan Sapanca ilçesini, halkını ve misafirlerini konsept olarak belirlemiş ve bunu benimsemiş bir blog internet sitesidir.

MEDYA VE HABER AJANSLARI :

Dedikoduların yayılmasını engellemek için medya ve haber ajansları da önemli bir rol oynar. Etik gazetecilik prensipleri çerçevesinde haberleri doğrulama, yanlış bilgilerin düzeltilmesi ve topluma doğru ve güvenilir bilgi sağlama sorumluluğunu taşırlar.

sapanca.com.tr
https://www.sapanca.com.tr; Güncel, Siyaset, Spor, Yaşam, Ekonomi ve diğer tüm kategorilerde güncel haber sunmak ve internet kullanıcısının habere ulaşmasını kolaylaştırmak için oluşturulmuş Sapanca’nın en geniş kapsamlı haber portalıdır.

OKULLAR VE EĞİTİM KURUMLARI :

Dedikodu ve söylentiye karşı mücadelede eğitim kurumları da önemli bir rol oynar. Öğrencilere dedikodu konusunda bilinç kazandırmak, empati ve saygı gibi değerleri teşvik etmek için programlar düzenleyebilirler. Aynı zamanda öğrenciler arasında dedikodu ve söylentiye karşı nasıl tepki verileceği konusunda rehberlik yapabilirler.

Sapanca Orta Eğitim Kurumları
Sapanca’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak 26 orta eğitim kurumunda yaklaşık 7.000 öğrenci bulunmaktadır.

Sapanca Yüksek Eğitim Kurumları
Sapanca’da, Sakarya Uygulanmalı Bilimler Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim-öğretim veren Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu, Sapanca Meslek Yüksekokulu, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm Fakültesi bulunmaktadır. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında yeni kayıtlarla beraber öğrenci sayısının yaklaşık 5-6 bin olması bekleniyor.

TOPLUMSAL UYUMU TEŞVİK EDEN KURUMLAR :

Dedikodu ve söylenti yayılmasını engellemek için toplumsal uyumu teşvik eden kurumlar da önemli bir rol oynar. Bu tür kurumlar, insanlar arasındaki etkileşimi artırmak, yanlış anlamaları gidermek ve dedikoduların yayılmasını önlemek için sosyal etkinlikler düzenleyebilirler.

Sapanca Gençlik ve Kültür Merkezi
Sapanca’da gençlerin çarşı merkezinde kültür ve sosyal ihtiyaçları için yeni bir merkezin faaliyete girmesini sağlayan Sapanca Belediyesi, bu anlamdaki büyük bir eksikliği çözmüş oldu. Çarşı merkezinde gençlerin sosyal anlamda bir buluşma mekânına sahip olmalarını sağlayan Sapanca Belediyesi, eski hastane olarak hizmet veren binayı tamamen elden geçirerek gençlere yeni ve otantik bir mekân hediye etti.

Kurtköy Gençlik ve Kültür Merkezi
Selçuklu mimarisi tarzında tamamlanan Kurtköy Kültür Merkezi’nde Arapça, İngilizce ve Kadınlar için Güzel Sanatlar kurslarıyla, Sapanca Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla sürdürülüyor. Kurtköylü kadınların el emeği göz nuru işlerini rahat ve nezih bir ortamda devam ettirmelerine imkân sağlayan Kurtköy Gençlik ve Kültür Merkezi, 2 kattan oluşmakta. 14 metre karelik taban alanı olan Kültür Merkezi, zemin dışında iki kat ve toplam 550 metre karelik kullanım alanına sahip.

Sapanca Sivil Toplum Kuruluşları
Sapanca’da Sivil Toplum çerçevesinde değerlendirilecek 85 dernek ve 2 vakıf çeşitli faaliyet alanlarında hizmet vermek üzere kuruldu.

Sapanca Sosyal Gelişim Merkezi
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığının Sapanca için en önemli yatırımlarından biri olan Sapanca Sosyal Gelişim Merkezi inşaatı, ilçemiz Çayiçi Mahallesi İzmit çıkışı ve Köprübaşı olarak adlandırılan alanda tamamlandı.

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...