Sapanca INFO

sapanca.info Hakkında

hayatın çilesine tahammül gerek
değil mi ki sefa ile cefa müşterek
sizce ağlamak için gözyaşı mı gerek
bazen dertliler de ağlar ama gülerek
(Necip Fazıl Kısakürek)

İnsanın; 

Toprakla arasında bir bağ vardır.
Dağdaki taşla ovadaki ağaçla arasında bir bağ vardır.
Doğduğu, suyunu içtiği, ciğerlerine havasını çektiği,
Düştüğü, kalktığı, dizlerinin kanadığı yerle arasında onmaz bir bağ vardır.
Bu bağın adı türkülerde “memleket” diye söylenegelir,
Herkesin memleketi de kendine güzel gelir,
Sapanca da bize güzel geliyor işte!

sapanca.info; nüfusu 44 bin olsa da yaklaşık 30 milyonluk bir nüfusun merkezinde yer alan Sapanca ilçesini, halkını ve misafirlerini konsept olarak belirlemiş ve bunu benimsemiş bir blog internet sitesidir.

Hayata dair ne kadar unsur varsa, çapımız kadar, hakikate bağlı kalma hassasiyeti ve yazı dili ile sadece an’a değil, geçmişe ve geleceğe dokunarak hayatı anlamlı kılmak istiyoruz.

MÖ 1200’lerden bu yana, Samanlı Dağlarının kuzey yamaçlarındaki vadinin içinde Lazlar, Gürcüler, Abhazlar, Çerkezler, Romanlar, Karadenizliler, Manavlar, Kürtler, İstanbul’dan gelenler ve Araplar ile uzun yıllar huzur ve güven içinde yaşandı bu topraklarda. 

Bu tecrübe ile sayfamızda;

Gelişimi destekleriz ve sıkı çalışırız,
Sohbet ederiz, istişare ederiz,
Kazanırız, kaybederiz ama paylaşırız,
Verilen sözleri tutarız, yapılan işleri takdir ederiz,
Ihlamur içeriz, çay içene de “eyvallah” deriz,
Sözü olanın sözünü dinleriz,
Pes etmeyiz, yeni fikirler ve çözümler üretiriz.

Ey ziyaretçi! 

Birlikte olduğumuz süre boyunca okuyup yazacağız,
Edebimiz ile farkımızı ortaya koyacağız,
İyiyi-güzeli, varlığı-yokluğu, acıyı-tatlıyı anlamaya ve anlatmaya çalışacağız,

İsli çaydanlık tadında bir dostluğa hoş geldin!

……………………………………..

PROJENİN TANIMI

Sapanca INFO bir blog internet sitesidir ve sorunlara çözüm bulabilen, değer yaratmayı hedefleyen, doğrudan hedef kitle belirlemesi yapıp ihtiyaçları karşılayan, katılımcılığı, paylaşımcılığı ve ifade özgürlüğünü önceleyen, kamuoyunu insani ve hukuki değerler çerçevesinde etkilemeyi amaçlayan, kâr amacı gütmeyen yanı ile sosyal; ticari iş ortakları tarafı ile ise Girişimcilik Projesidir.

PROJENİN AMAÇ ve HEDEFLERİ

Sapanca, Samanlı dağları ile Sapanca gölü arasında, MÖ 1200 lere dayanan tarihi ve Türkiye’nin en fazla nüfus barındıran bölgesine olan yakınlığı ile jeopolitik bir öneme sahip bir ilçe olarak öne çıkmaktadır. Sakarya ilinin yüzölçümü açısından en küçük ilçesi olsa da nüfus yoğunluğu oldukça fazladır. İlçenin 2022 yılı nüfusu 44.001 kişidir. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Ankara güzergâhında olması sebebi ile 30 milyonluk nüfusun geçiş güzergâhındaki önemli bir mekândır. Bunun yanı sıra, TEM Otobanı, E-5 Karayolu ve D-100 Karayolu, Sabiha Gökçen Havaalanı ve Kocaeli Cengiz Topel Havaalanına yakınlığı sayesinde uluslararasında da tanınırlığa ve bilinirliğe sahiptir.

Bu özellikleri ile özellikle yaz aylarında nüfusu 5-6 kat artan Sapanca, turizm, ticaret, emlak ve yatırım sektörü, eğitim, bahçe ve süs bitkileri olmak üzere özellikle de kültürel etkileşim
alanında yüksek büyüme potansiyeli barındırmaktadır.

Kontrolsüz ve hızlı büyüme Sapanca’da pek çok kültürel ve moral değer erozyonuna uğratmaktadır. Bu erozyonların başında; doğayı, yerel halkı tanımayan, toplumsal ve hukuksal değerlerden uzak bazı yatırımcıların doğaya zarar vermesi sayılabilecekken bunun yanı sıra sanal dolandırıcıların turizm işletmelerini ve misafirleri dolandırmasına, en önemlisi de Sapanca ilçesinin itibarını düşürmesine da yol açmaktadır.

Sapanca INFO’nun öncelikle amacı Sapanca’nın özellikle geçtiğimiz asırdan itibaren farklı kimliklere sahip insanların göç etmesiyle zenginleşen kültürel hayatının detaylarını ortaya koymaktır. Kültürel zenginliğinin yanı sıra özellikle 90’lı yıllardan itibaren hızlanan bölgesel bir turizm merkezi olma özelliğini birleşmesi ile ortaya çıkabilecek ve yukarıda sayılan riskleri azaltmayı hedeflemektedir.

Bir taraftan turizm dolandırıcılığı konusunda uyarıcı haberlerle konuya dikkat çeken bloğumuz, aynı zamanda turizm konusunda yerelde kurulan birlikteliklere öncülük
etmektedir.

Sapanca INFO, ürettiği kaliteli metin içeriğini sesli içeriğe dönüştürerek Sapanca INFO İnternet Radyosu, görüntülü içeriğe dönüştürüp Sapanca INFO internet TV’si, yöresel
ürünleri ulusal ve uluslararası pazarla buluşturmak için Sapanca INFO e-ticaret platformları, uluslararası hedef kitle için İngilizce ve Arapça yayın yapmayı hedeflemektedir.

PROJE ANALİZİ

01.01.2022 tarihinde yayın hayatına başlayan Sapanca INFO 15.08.2022 tarihi itibari ile 151 adet içerik yayınlandı. 47 ülke, 63 şehirden 10.460 ziyaretçiye ulaştı. Projenin amaç ve hedefleri doğrultusunda, yöre halkından çeşitli statülere sahip içerik üreticileri Sapanca INFO için içerik üretmektedir.

Projenin amaç ve hedefleri doğrultusunda, yöre halkından çeşitli
sektörlerde çözüm ortaklarımız ile ticari birlikteliklerinin yanı sıra
kâr amacı gütmeyen çözüm üretimi de sağlanmaktadır.

PROJENİN ÇÖZÜM SUNDUĞU PROBLEMLER

  • Yenilikçi düşünerek toplumsal ve sektörel sorunlara çözüm bulmak
  • Değer yaratan misyon oluşturarak yeni fırsatlar yakalayıp istihdama dönüştürmek
  • Sürekli bir inovasyon, uyarlama ve öğrenme süreci ile karşılaştığımız sorunlara çözüm bulmak için kaynak oluşturmak
  • Ortak akıl çerçevesinde öğrendiğini öğretmek ve gelecek çözümlere açık olmak düsturu ile hareket etmek
  • Daha fazla yeni fikir için sosyal ağlar oluşturmak
  • Özelde hedef kitlenin, genelde ise kamuoyunun bilgi ihtiyacının karşılamak
  • Takipçilerimize okuma ve yazma alışkanlığı konusunda teşvik edici olmak
  • Hedef kitlemizin sosyal statü konusundaki farklılıklarını dikkate alarak güvenilir içerik üretmek ve ihtiyaç duyulduğunda başvurulabilecek platform olmak
  • Kâr amacı güden hedef kitle ve şirketler için pazarlama platformu olmak

SONUÇ

Sapanca INFO, Türkiye’de turizm ve kültür hususlarında mikrodan makroya uzanan bir yelpazenin ilk halkasını oluşturma gayreti içindedir. Sapanca’nın bir taraftan büyük şehirlerin kavşağında yer alması, bir taraftan doğal güzellikleri ve el değmemiş yeşillikleri, diğer taraftan zengin kültürü incelenmesi ve öne çıkarılması gereken özellikleri; Sapanca INFO tarafından bilinmekte ve bu konularda içerik üretilmektedir.

Sapanca INFO ayrıca, yerelde turizm ve kültür konularında atılan adımların altını çizmekte ve hatta ön ayak olmaktadır. Bu içeriklerin daha fazla insana ulaşması, çeşitlendirilmesi için ise desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Doğru adımların atılması, doğru yönlendiriciler yoluyla olmaktadır. Bu açıdan Sapanca INFO’nun hizmetlerini çeşitlendirmek için Sapanca INFO okurlarının desteğini istemekte ve önemsemektedir

Yorum Yap