Sapanca INFO

Cennet Hurmalı Turta Tarifi

Şef Hatice AKMAN‘dan “Kutsal Meyve” olarak tanınan Cennet Hurması ile hazırladığı Cennet Hurmalı Turta tarifi.Sevgili okurlarım!

Cennet Hurması, latince kaynaklardaki ismi ile ‘Diospyros kaki L’ olarak karşımıza çıkar. Diospyros adı Antik Yunanda Baş Tanrı Jüpiter’i simgeleyen ‘Dios’ ve ‘pyros’ (tane) kelimelerinin birleşmesi ile meydana gelmiş olan ‘Kutsal Meyve’ ya da ‘Tanrıların Yiyeceği’ anlamını taşır. Bu meyve zaman zaman görünüş güzelliği ve tadının mükemmelliğinden dolayı ‘Zeus’un Meyvesi’ olarak da isimlendirilir.  

Ege çocukları Cennet Elması diye bilirler bu meyveyi, fakat ülkemize ilk giriş yeri İpek Yolu’nun son durağı olarak kabul edilen Trabzon ili olduğundan, ülke genelinde Trabzon Hurması adıyla ya da bu iki söylemden türediği haliyle Cennet Hurması ismiyle de bilinir. Sizlerle “Kutsal Meyve” olarak tanınan Cennet Hurması ile hazırladığım Cennet Hurmalı Turta tarifimi paylaşacağım.

HAMUR İÇİN MALZEMELER

300 gr  tereyağı
1 Yumurta
4 Yemek kaşığı Şeker 
1 Paket kabartma tozu
3 Su bardağı Un

ÜZERİ İÇİN MALZEMELER 

700 g Cennet Hurması 
2 Yemek kaşığı Şeker
1 Su bardağı iri doğranmış Ceviz 
1 Tatlı kaşığı Tarçın 

YAPILIŞI

Hamur için; Un, kabartma tozu haricinde malzemeler yoğurma kabına alınır iyice karıştırılır. Un ve kabartma tozu eklenir. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edilir. Portakal büyüklüğünde hazırlanan hamurlar buzluğa kaldırılır. Kalan kısmı ise yağlanmış bir tart kalıbı  kenarları daha yüksek olacak şekilde yerleştirilir.

Hurmanın kabukları soyulur ve ezilir. Ocakta suyu azalana kadar pişirildikten sonra ocaktan alınır. Ceviz, tarçın ve şeker eklenerek karıştırılır. Karışım tart hamurunun üzerine dökülür ve eşit şekilde yayılır. Buzluktan hamur alınır. Hamur bir merdane ile yuvarlak şekilde açılır ve  şeritler halinde kesilir. Şeritler turtanın üzerine enine ve boyuna yerleştirilir. 180 derecede ısıtılmış fırında turtanın üzeri iyice kızarana kadar 40-45 dk  pişirilir. Soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri elenir.

Afiyet Olsun!

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...