Sapanca INFO

Sapanca’ya Sapanca Dışından Bakmak

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu KARİYER ZİRVESİ’22 çerçevesinde “Sapanca’ya Sapanca Dışından Bakmak – Bir Blog Tasarım Hikâyesi” konulu çevrimiçi etkinliğe www.sapanca.info olarak konuk olduk.

Etkinlik sürecinde, blog yazarlığı ve içerik üretimi bağlamında Sapanca konseptli kaynakların değerlendirilmesi hususunda gözlemlerimizi karşılıklı paylaştık.

Blog yazmak; ilgilendiğiniz konuları, hobilerinizi ve fikirlerinizi paylaşmak, muhtelif kazanımlar elde etmek için harika bir yoldur. Ancak blog konusu belirlemek, amaçlarınız için en uygununu seçmek oldukça zorlayıcı olabilir. Açıkcası bazen uygun konudan önce iyi bir fikir bulmak bile zor olabilir.

İşte tüm bu nedenlerden ötürü blog web sayfası açmak dışarıdan kolay gibi görülse bile pek de kolay değildir.

Sapanca MYO KARİYER ZİRVESİ’22 kapsamında Blog yazarlığı ve içerik üretimi bağlamında Sapanca konseptli kaynaklar coğrafya, tarih, toprak, su ve insan başlıkları altında değerlendirildi. Bu bağlamda da BLOGGER olmanın sağlayacağı faydalar üzerinde konuşuldu.

Konu bulmanın zorluğu yanında şunları da unutmamak gerekir: Blogger olmak için bilgisayar gurusu olmanıza veya masraf yapmanıza gerek kalmadan offline işlerinizi internet ortamına taşıyabilir, para kazanabilir, bir kitle oluşturabilir, başka insanlara yardımcı olabilir, dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilirsiniz.

Blogger olmak yaratıcılığınızı ve özgüveninizi artırır, yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur, yazma yeteneğinizi geliştirmenizin yanı sıra daha tutarlı konuşmanıza da yardımcı olur.

Şunu unutmamak gerekir ki, Blogger olmanız halinde size olan güven artarcaktır. Ayrıca konuşmacı olarak davet edilebilir, serbest yazım işleri almanıza hatta danışmanlık anlaşmaları yapmanıza yardımcı olabilecek, böylece kamu politikalarını etkilemeniz mümkün olabilecektir.

Başka yararları da vardır Blogger olmanın: öncelikle gözlem yeteneğiniz gelişir, çevreniz genişler, kendinizi daha iyi gösterir ve ifade edersiniz, kişisel sorunlarınız da azalır.

Ancak;

Bloggerlık internet ortamında yazma üzerine kurulu bir eylem olduğundan ekstra özenli olmanızı gerektirir. Gündemden haberdar olmanız ve okumayı sevmeniz size çok ciddi avantajlar sağlar. Günümüzde herkes bir şekilde sesini duyurabilir ama bloggerlar içerik üretir. Herkes kolayca blogger olabilir ama iyi bir içerik blogger’ı olamaz.

Bu değerlendirmeler ve karşılıklı geçen güzel bir sohbetin ardından güzel anların sonuna geldik. Değerli hocalarımıza ve öğrenci arkadaşlarımıza davetleri ve katılımları için teşekkür ederiz.

Kaynak: Sapanca Meslek Yüksek Okulu

Yorum Yap