Sapanca INFO

Sapanca Sahilleri

Sapanca Gölü’nün uzunluğu, doğu-batı doğrultusunda 16 km. eni ise kuzey-güney doğrultusunda 5 km dir. Toplamda 39 km. kıyı uzunluğu olan Sapanca Gölü’nün Sapanca ilçesi kıyı uzunluğu ise 16 km. dir. Bu mesafe içinde yer alan Kırkpınar Sahil bandı, Sapanca Sahil bandı ve Uzunkum Sahil bandı Sapanca Sahillerini oluşturur. Sapanca Sahilleri Sapanca’nın göz bebekleridir.

Sapanca Sahil Bandı 

Belki de son yıllarda en çok ziyaretçinin uğrak yeri olan Sapanca sahili bandı 3 km. uzunluğundadır. Yürüyüş yolları, düzenli alışveriş reyonları, dinlenme mekânları, göl manzarasını izlemek için oturulacak alanların yanı sıra, geceleri görülmeye değer su oyunları platformu turizm ilçesi olan Sapanca’ya ayrı bir güzellik katıyor. 

Sapanca gölünü izleyerek yürüyebileceğiniz sahil yolunun sonunda sizi Sanat Sokağı misafir eder. Sahil yolu boyunca sizleri hazır bir şekilde bekleyen deniz bisikletleri ile Sapanca Gölü’nde bisiklet sürerek oldukça eğlenceli ve bir o kadar da ilginç zamanlar geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Çocuğunuzla beraber Sapanca gölüne olta atarak huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz. Oldukça dikkat çekici yapısı ile mutlaka dikkatinizi çekecek olan “Osmanlı Saltanat Kayığı” ile Sapanca Gölünde mavi yolculuk yapabilir, indikten sonrada fayton ile nostaljik bir gezintinin tadını çıkarabilirsiniz. Sapanca sahil yolu üzerinde düzenlenen etkinliklere katılabilir, akşamları da Sapanca gölü içinde düzenlenen renkli su oyunlarını izleyebilirsiniz.

Özellikle Adapazarı, Kocaeli ve İstanbul’ dan tren yolculuğu yaparak Sapanca’ya gelen misafirler Sapanca Tren İstasyonunda indikten sonra yürüyerek Sapanca Sahillerine ulaşabilir.


Kırkpınar Sahil Bandı

Kırkpınar Soğuksu Mahallesi göle ulaşım güzergâhlarından en önemlisi olan Sahil Caddesine Sapanca Belediyesi ekiplerince modern bir görünüm kazandırıldı. Sapanca sahillerinden Kırkpınar sahil bandı, Özellikle hafta sonları büyük ilgi görüyor. Havaların ısınmasıyla açan çiçekler ve yapılan peyzaj çalışmasıyla yerli ve yabancı turistlerin beğenisini alır. Sahil güzergâhında birbirinden nezih mekanlarda sabah kahvaltınızı yaparken akşamları gün batımında kahvenizi yudumlaya bilirsiniz. 60 bin m2 lik Kırkpınar Festival Alanı Kırkpınar Sahil bandının sonunda bulunmaktadır.  Kırkpınar Kamp ve Karavan Festivali ile Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı bu alanda yapılmaktadır.


Uzunkum Sahil Bandı

Uzunkum Sahil bandı, Sapanca Sahil bandına 1 km. mesafede olup 2.500 m. uzunluğundadır. Sapanca gölüne sıfır noktada olup Yürüyüş ve Bisiklet Yolu mevcuttur. Sahile 600 mt. mesafede tarihi Rüstem Paşa Camii bulunmaktadır. 

Yeme içme tesisleri, çay bahçeleri, bay-bayan wc, mescit, büfe, oturma yerleri, kayıklarda balık yeme, otopark, alışveriş dükkanları, pansiyon, otel, fayton gezisi, gibi birçok imkan burada yer almaktadır. Güzel kareler yakalamak için fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmayı unutmayınız.

Bisiklet ve Yürüyüş Yolunun start noktasında bulunan bisiklet kiralama ünitesi mevcut. Dilerseniz güzergâh üzerinde mola verip olta balıkçılığı yapabilir, yolda rastlayacağınız büfelerden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yap