Sapanca INFO

Balon Gibi Kabaran Pita Ekmeği

Şef Hatice AKMAN‘dan çocuklu evlerin en sevilen ekmeği olan içi yumuşacık, sıcak sıcak her şeyin yanında giden, balon gibi de kabaran Pita Ekmeği tarifi.


Sevgili okurlarım!

PİTA; Arapların mutfağından eksik olmayan bir ekmek türüdür. Pita veya pitta ayrıca Arap ekmeği, Lübnan ekmeği veya Suriye ekmeği olarak da bilinir. Aynı zamanda ”Hindu” yemek kültürünün vazgeçilmez besinlerinden biridir. Türkiye’de bazı dönercilerde döner servisi için kullanılan bu ekmeğe gobit denir. Boşnakça’da börek anlamına gelir.

Pita ekmeği kahvaltıdan akşam yemeğine hatta davet sofralarına bile çok yakışır. Pita ekmeklerinin içine ev yapımı et döner, tavuk tantuni veya köfte koyarak servis edebilirsiniz. 

Çocuklu evlerin en sevilen ekmeği olan içi yumuşacık, sıcak sıcak her şeyin yanında giden, malzemeleri her zaman elimizin altında olup balon gibi de kabaran Pita Ekmeği tarifimi paylaşacağım.

MALZEMELER

1 Bardak Ilık Su
2 Çay Kaşığı Şeker
2 Çay Kaşığı Aktif Kuru Maya
1 Çay Kaşığı Tuz
2 yemek kaşığı Zeytinyağı
3/4 Su bardağı Tam Buğday Unu
2 Fincan çok amaçlı Un 

HAZIRLANIŞI 


Ilık su, maya ve şekeri karıştırma kabında birleştirin. Mayanın aktifleşmesi için 10 dakika bekleyin. Kalan tüm malzemeleri ekleyin ve yoğurun. Karışım kuru görünüyorsa 1 yemek kaşığı su ekleyin. Hamur pürüzsüz olmalı ama yapışkan olmamalı. Büyük bir kasenin içini biraz zeytinyağı ile kaplayın. Hamuru içine yerleştirin. Ilık bir yere koyun, gevşek bir şekilde örtün ve hacmi iki katına çıkana kadar yaklaşık bir saat mayalanmaya bırakın.  Hamuru 8 eşit parçaya bölün, parçalar güzel yuvarlak toplar halinde olsun. Her parçayı yuvarlayın. Oklava ile açıp birer birer ister fırında ister yağda  pişirin.

Afiyet Olsun!

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...