Sapanca INFO

Hayata Büyüleyici Bir Mola; SEBEN

Ayaş-Sapanca arasında ki İpekyolu Turizm Koridorunda bulunan Bolu iline bağlı SEBEN ilçesi, Sapanca’ya 185 km.Eğer; hafta sonu veya tatilinizi uzaklara gitmeden DOĞA ve TARİH’in içinde geçirmek istiyorsanız, İstanbul’dan Anadolu’ya-Anadolu’dan İstanbul’a TARİHİN İZLERİ’ni takip ederek gitmek istiyorsanız, yolculukta sizin için sürat değil YENİ YERLER görmek önemliyse Akay-Sapanca İpekyolu Turizm Koridoru ile deneyimleyebilirsiniz.


SApanca INFO ile Web Tasarım


Hayata Büyüleyici Bir Mola; SEBEN

Doğal hayatın tam ortasında büyüleyici bir molaya hazır mısınız. Kilometrelerce uzunlukta ki dokuz farklı yürüyüş rotasında doğal hayatın güzelliklerine tanık olabilir, Seben’in kanyonlarını keşfedebilirsiniz. 

Seben’e 16 km. mesafede bulunan Hoçaş Köyü Fosil Ormanında üzerinde bulunduğunuz toprakların geçmişini kendi gözleriniz ile görebilirsiniz.  

Seben’de binlerce yıl öncesine gitmek için zaman makinesine ihtiyacınız yok. Frigyalılardan kalan Solaklar ve Muslar Kaya evleri sizleri geçmiş yaşamların büyüsü ile sarmalıyor.

Kaya evleri Osmanlı tarihinde de büyük rol oynuyor. Osmanlı Padişahı Çelebi Mehmet, Ankara Savaşı sonrasında Kaya Evlerinde saklanarak Osmanlı’nın bir anlamda yeniden kurulmasını sağlıyor ve adını tarihe yazdırıyor. 

Seben’e birçok uygarlık mirasını bırakmış. Hititler, Frigyalılar, Lidya ve Bizans İmparatorlukları. Çeltikdere Köyü yakınlarında bulunan Bizans Kilisesi de bu kültür miraslarından biri. Yılların kendisinden alıp götürdüklerine inat, zamana meydan okuyan yapısıyla eski ihtişamını hissettiriyor ziyaretçilerine.

Seben aynı zamanda bir şifa kaynağı. Şifalı suların romatizma, kireçlenme, bronşit, baş ağrısı, cilt hastalıkları, böbrek taşı ve daha birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Konaklama imkanını da bulunduğu kaplıcalar ziyaretçilerine şifa dolu bir tatil seçeneği sunuyor. 

Kar, insanın ruhunu ısıtır bu coğrafyada. Çam ve Köknar ormanlarını beyaza bürüyen kar örtüsü, eşine az rastlanır manzaralar oluşturur kış aylarında. Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kartalkaya, Seben’in mülki idari sınırları içinde yer alır. Kar, Kartalkaya’da aktivite ve keyif demektir. 

Her yıl 21 Mart’ta Seben’in Nevruz Tepesinde yakılan ateşle başlayan coşku, bir anda yayılıyor tüm coğrafyaya. Ülkemizde sadece Seben’de bulunan Nevruz Tepesi, Mart ayının 21 inde kadim bir geleneği de aktarıyor aslında kuşaktan kuşağa. Binlerce yıllık Türk töresinin en önemli ritüellerinden olan Nevruz ateşi, baharı müjdeliyor tüm insanlığa.  Örs ve çekiç sesinde müjdelenen bahar, farklı renklere boyar Seben’i. Dört mevsimi ayrı güzeldir ama ilkbaharı başkadır Seben’in. Coşkun akan derelerin sesleri kuş cıvıltılarına karışırken, rengarek çiçeklerle bezenen ağaçlar, insanı masalsı bir dünyanın içine çeker. Bu insanın içinden çıkmak istemeyeceği, zamanın durmasını arzuladığı bir dünyadır.  

Yaz aylarında eşsiz güzellikteki Seben Yaylalarında tatlı bir telaş başlıyor. Binlerce yıllık bir kültürü içinde barındıran yaylalar, insanın tabiatla uyumunun en güzel örnekleri olarak çıkıyor karşınıza. Dağ başlarından kopup gelen rüzgarları ile yaylalar, insana doğanın bir parçası olduğunu anlatıyor daima. 

Batı Karadeniz bölgesinin en büyük gölünün Seben’de olduğunu biliyor muydunuz.  22 km. kıyı şeridine sahip olan Seben Gölü, 1600 m. rakımda ziyaretçilerini adeta deniz edasında karşılıyor. Olta balıkçılığının yanı sıra kano, sörf, yelkenli gibi su sporlarının  yapıldığı göl, kamp yapmak için de en ideal lokasyonlar biri olarak öne çıkıyor. Çevresinde sahil kasabalarını kıskandıracak güzellikte yayla evleri ile ziyaretçilerine huzuru ve keyifi en üst seviyede yaşatıyor. 

Aladağ’ın güneyinden doğan ve kilometrelerce akmaya devam eden Aladağ Çayı, bol oksijenli muhteşem manzarası ile görenlerin hafızasına kazınıyor. 

Bolu’nun Çukurovası olarak adlandırılan Seben’de yetişen sebze ve meyveler, dillere destan Bolu mutfağının en önemli unsurlarından biri olarak görülüyor. Haklı bir üne sahip olan elması sayesinde, elma diyarı olarak da anılıyor, Seben. 

Seben; domatesi, biberi, patlıcanı, üzümü, sayılabilecek her çeşit  sebze, meyve ve son zamanda yetiştirilen alternatif ürünleri ile tarımsal kalkınmada tüm ülkeye örnek olacak marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

Misafirperverliğin en güzel örneklerini yaşayabileceğiniz Seben’de son yıllarda hizmete açılan nitelikli turizm tesisleri, ziyaretçilerine unutamayacakları tatil deneyimleri sunuyor. Misafirlerine bir sonra ki buluşmaya kadar unutamayacakları anılarla uğurlamak isteyen Seben, içinde bulunduğu doğaya uygun konaklama seçenekleri ile turizme yeni bir soluk getiriyor. İlçe merkezindeki butik otelin dışında Solaklar Kaya Evlerinde bulunan bungalovlar ve mağara evleri konuklarına güvenli, konforlu, huzurlu ve büyülü bir tatil vadediyor.

Kaynak
İpekyolu Belediyeler Birliği

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...