Sapanca INFO

Bu Ayvayı Yiyin! Dilimli Ayva Galle Tatlısı

Şef Hatice AKMAN‘dan dalların sarı altını olan ayvadan ninelerimizin unutulmuş tarifi ile hazırladığı Dilimli Ayva Galle Tatlısı tarifi.Sevgili okurlarım!

Ayva, Sakarya’nın özellikle Geyve ve Pamukova ilçelerinde 13 bin dekar alan üzerinde yıllık 60 bin ton civarında yetiştirilir, sadece elle toplanır, dünyaya ihraç edilir, dalların sarı altını olarak bilinir ve coğrafi işaret sahibidir. Sakarya’nın toprağından, ikliminden kaynaklı olarak çok güzeldir. Alın, kesin, yiyin suludur boğazda kalmaz, elma gibi yenebilir. Görünümü, lezzeti, kendine has aroması ve raf ömrü uzunluğu  ile fark yaratan Sakarya ayvasının pekmezi, kurutması, reçeli,  kompostosu yapılır.

XVIII. yüzyılda Osmanlı sarayında en fazla tüketilen yemeklerden birisi de Ayva Kalyesi (ayva yahnisi) adı verilen yemek zamanla Anadolu’ya yayılmış keyifle yenilen tatlılar arasına girmiştir. Unutulmaya yüz tutmuş ninelerimizin tariflerinden olan, Geyve ayvasından yapılıp ayvanın çekirdeğinden rengini alan, Sakarya mutfağına da giren Dilimli Ayva Galle tarifimi paylaşacağım.

MALZEMELER

1 kg. Ayva
4 bardak Şeker

YAPILIŞI

Ayvalar yıkanır temizlenir. Temizlenen ayvadan çekirdekleri ayrılır, tencereye dizilir. Ayva çekirdekleri ilave edilir. Şeker serpilip tencerenin kapağı kapatılıp. 1 gece bekletilir (Eğer zamanınız yok ise  2 yemek kaşığı su ilave edebilirsiniz). Geceden bekletilen ayva ocağa konulur. Kapağı açılır ve yüksek ateşte kaynatılır. Suyu azalmasına yakın kısılır, kısık ateşte  pişirilir. Ocakta alınıp soğumaya bırakılır, soğuk servis edilir.

Afiyet Olsun!

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...