Sapanca INFO

Adı Değil ama Tadı Garanti “Çi Börek”

Şef Hatice AKMAN‘dan günün her vaktinde tüketilebilecek, dışı çıtır çıtır içi pamuk gibi lezzetine doyum olmayacak Çi Börek tarifi.Sevgili okurlarım!

SApanca INFO ile Web Tasarım


Adı sürekli düzeltilen böreğin içindeki “çi”, Kıpçak lehçesinde “lezzetli” anlamına gelir. Kırım tatarları ŞİBÖREK, Çerkesler HALİVE zaman içinde Türkiye’de ÇİBÖREK olarak adlandırıldı. Tatar böreği de denir. İsmindeki çi-çiğ tartışmasına bir gerekçe de kıyma harcının içine çiğ konulması olarak gösterilir. Lakin lezzeti bir porsiyonla anlaşılmıyor. Birkaç porsiyondan sonra şişen göbeği teselliye çalışırken anlıyorsunuz aşırı lezzetli bir şey yediğinizi. 

Puf puf kabaran ve ağızda dağılan bu çıtır böreğin tek kusuru yağda kızartılıyor olması. Ancak bu börek iyi yapılırsa hamurunun özelliliği dolayısı ile fazla yağ çekmez, incecik hamuru sayesinde çıtır çıtır olur.

Kahvaltılarda, çay saatlerinde kısacası günün çoğu vaktinde tüketilebilecek, şüphesiz herkesin beğenisi kazanacak, dışı çıtır çıtır içi pamuk gibi lezzetine doyum olmayacak Çi Börek tarifimi paylaşacağım.

MALZEMELER

1 yemek kaşığı Sirke
2 su bardağı Un
Tuz
1 yemek kaşığı Zeytinyağı

İç Harcı İçin Malzemeler:
200 gr Yağlı kıyma
1 soğan Rende
Tuz
Karabiber
4 yemek kaşığı Su

Kızartmak İçin;
Ayçiçek yağı

HAZIRLANIŞI

Bir kapa un, tuz, sirke, zeytinyağını alın. Hamuru yoğurun. Nemli bezle hamurun üzerini örtün. 30 dakika kadar dinlendirin.

Kıymaya karabiber, tuz, soğanı ekleyin. Su ekleyip yumuşak bir kıvam alacak şekilde karıştırın. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler yuvarlayın. Tabak büyüklüğünde açın. Hamurun bir tarafına 1 yemek kaşığı kıyma harcını yerleştirin. Kaşıkla yayın. Diğer tarafı harcın üzerine kapatın. Çatalın ucuyla kenarlarını bastırıp kapatın. Derin bir tencerede ayçiçek yağını kızdırın. Börekleri arkalı önlü kızartın. Sıcak servis yapın.

Afiyet Olsun!

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...