Sapanca INFO

Sapanca’da Çekilen İlk Film; “Gözleri Ömre Bedel”

28 Haziran’da ölümünün birinci yılında rahmetle andığımız Cüneyt ARKIN’ın 1964 yılında başrollerini Türkan ŞORAY ve Ekrem BORA ile paylaştığı “Gözleri Ömre Bedel” adlı sinema filmi, Sapanca’da çekilen ilk film olma özelliğine sahip.1964-2020 yılları arası Sapanca’da çekimi yapılan filmler incelendiğinde o tarihten günümüze kadar Sapanca’da çekilen 17 film tespit edilir. Bu filmlerin bazılarının tamamı bazılarının ise bir bölümü Sapanca’da çekilmiş. 

28 Haziran da ölümünün birinci yılında rahmetle andığımız Cüneyt ARKIN’ın 1964 yılında Türkan ŞORAY ve Ekrem BORA ile başrollerini paylaştığı “Gözlerin Ömre Bedel” adlı sineme filmi, Sapanca’da çekilen ilk film olma özelliğini taşıyor. 1964 yılında çekilen filmin bazı sahneleri Sapanca Gölü ve çevresinde çekilmiş.

“Gözleri Ömre Bedel”, yönetmenliğini Ülkü ERAKALIN, yapımcılığını Ertem EĞİLMEZ-Nahit ATAMAN, müzik Metin BÜKEY, senaryosunu Sadık ŞENDİL’ in yaptığı, siyah-beyaz formatında ve 77 dk. uzunluğunda Türk sinema filmidir. Filmde Cüneyt ARKIN ile birlikte Türkân ŞORAY, Ekrem BORA ve Nedret GÜVENÇ oynamıştır. 

Birbirlerini deli gibi seven iki gencin ve onları ayırmaya çalışan kötü bir adamın öyküsünün anlatıldığı filmde, geçmişinden kurtulamayan bir kadının hikâyesi anlatılır. Turgut, Leyla’yı evini soyacağı adamları tuzağa düşürmek için kullanır. Genç kızın isyanları kurtulmasına yetmez. Çetenin polis tarafından yakalanması ile Leyla da nefes alır. Ancak çete o günlerde Suat’ın evini soyma hazırlığı içindedir. Leyla meşhur piyanistle fakir bir terzi çırağı sıfatıyla tanışmıştır. İki genç birbirlerine karşı ilgi duyar. Aralarındaki yakınlık zamanla aşka döner. Suat, Leyla ile evlenmek istemektedir. Ancak Leyla’nın geçmişi ikilinin mutlu olmasını engelleyecektir. 

Sapanca’nın sinema imkânları her gün daha da gelişmekte. Özellikle ulaşım kolaylığı, lojistik imkânlar ve İstanbul’a yakınlığı bu noktadaki en cazip etkenler. Sinema sektörünün merkezine çok yakın ama gürültü ve karmaşadan uzak olmasından dolayı bu yapımlarda Sapanca’nın doğal bir ortam ve tatil beldesi olarak resmedildiği görülür. İşlenen bazı temaların doğaya çekilmek, inzivaya çekilmek, memlekete gitmek noktasında yoğunlaştığı gözlemlenir. Bu motivasyonun bir göstergesi olarak özellikle 2000 sonrası televizyon dizilerinin tercihlerinde de yoğun olarak Sapanca görülmekte. 

Cüneyt ARKIN Kimdir?

Yeşilçam klasiği Türk Sineması’nın en önemli jönlerinden biriydi Cüneyt ARKIN. Çocukluk yıllarımızda onun filmleri ile büyüdük. Kötü rollerde oynadığını hiç görmediğimiz Cüneyt ARKIN, hiç yenilmezdi ve hep kötüleri kovalardı. Malkoçoğlu, Kara Murat ve Battal Gazi gibi birçok tarihî filmde “yenilmez kahraman” ve toplumsal filmlerin “iyi kalpli”, “yiğit direnişçisi”, “yardımsever” ve “adaletli” karakterlerini canlandırdı. 

Cüneyt ARKIN veya doğum adıyla Fahrettin CÜREKLİBATIR, 7 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’de dünyaya geldi. 1963-2021 yılları arasında 330 sinema filmi, dizi ve tiyatro oyununda rol aldı. Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncası Türkan ŞORAY, Fatma GİRİK, Hülya KOÇYİĞİT ve Filiz AKIN ile çevirdiği birçok aşk filminde başrolü paylaştı ve yakışıklı esas jön rollerine hayat verdi. 

28 Haziran 2022’de İstanbul’da 84 yaşında vefat eden Cüneyt ARKIN Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Kaynak
Dünden Bugüne Sapanca

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...