Sapanca INFO

Dünyanın En Güzel Köyü “Sapanca Köyü”

Duygusal ve mekânsal aidiyet insanların benzer çatılar altında buluşmasını sağlar. Sapanca ilçesi ile Sapanca Köyünün isim benzerliğini araştırıyoruz.Temel insan güdüsü olarak tanımlanan aidiyet, bireyler arası ilişkilerin inşa edilmesi, geliştirilmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için işlevsel bir istektir. Duygusal ve mekânsal aidiyet; nereye, neye, nasıl ait olduğumuzu tanımlar. Bireyleri, kimi zaman benzer çatılar altında buluşmasını sağlarken, kimi zamanda neredeyse bir turnusol kâğıdı görevi yaparak bizi “öteki” lerden ayırır. 

Belki de bu yüzden “Sapanca”, “Sapancalı” ifadelerini duyduğumuzda ne kadar uzakta olsak da duyduğumuz heyecan bütün hücrelerimize sirayet eder. Velev ki Sapanca’nın, Samanlı Dağları ile Sapanca Gölü arasındaki ovaya kurulan ilçe olmasına da gerek yok.

Çanakkale ili Ayvacık ilçesi, 83 km’lik sahili ile son yıllarda yoğun ilgi gören cazibe merkezi. Assos antik kenti, Gülpınar Apollon Kutsal Alanı, Osmanlı’nın ilk dönem mimari yapılarını barındıran Tuzla, Babakale köyleri, Anadolu’nun aynı zamanda Asya kıtasının en uç noktası olan Bababurnu gibi özel yöreler Ayvacık ilçesini çok özel kılar. Turizmin yanı sıra zeytincilik ve zeytinyağı üretimi, halı dokumacılığı, peynir ve hayvancılık önemli gelir kaynakları arasındadır. Yöre halkı, oldukça zengin bir kültür yapısına sahiptir.  

Bizim açımızdan ise Ayvacık ilçesinin bambaşka bir özelliği var. O da ilçeye bağlı olan Sapanca Köyü. Küçük, şirin, tipik bir Anadolu köyü. Ayvacık ilçesine uzaklığı 5 km, Çanakkale iline uzaklığı ise 75 km. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı. Sapanca Köyünün nüfusu toplam 180 kişi. 82’si erkek, 98’si kadın. Köyün muhtarı Recep IŞILDAK’ ı aradığımızda iki Sapancalı olarak konuştuk. Kendini köyüne adamış, cana yakın, çalışkan ve son derece samimi biri. Muhtar, aynı zamanda büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapmakta.

Sapanca ilçesinin isminin tarihselliğinin yanı sıra Sapanca Köyü ile olan isim benzerliğinin hikmetini Muhtar Recep IŞILDAK ile araştırmaya başladık bile. Belki bir sonuca varamayız ama “Sapanca” isminin meydana getirdiği duygusal aidiyet, dost olmamız için yeterli oldu bile.

Çanakkale ili Ayvacık ilçesi Sapanca Köyü’ndeki Sapancalılara selam ile.

1 Yorum

huseyin memioglu 4 Kasım 2022 at 20:39

Harika bir yazı dizisiydi. Sapanca köyünü de öğrendik. Sapanca için güzel şeyler.

Cevapla

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...