Sapanca INFO

Özer ÖZEL

1968 Sapanca doğumlu. Klasik Türk müziği ve halk müziği sanatçısı, tanburi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi.Sapanca Endüstri Meslek Lisesi torna tesviye bölümü mezunu olan ÖZEL, Müzik eğitimine 1986–1988 yılları arasında Adapazarı Belediye Konservatuarı’nın Çalgı Yapım Bölümü’nde başladı. Çalgı yapım eğitimini Mustafa Aydın ÖKSÜZ’den, tanbur sazı eğitimini de aynı konservatuarda TRT İstanbul Radyosu Tanbur sanatçısı Necip GÜLSES’ten aldı. Daha sonra tanbur öğrenimine Prof. Necdet YAŞAR ekolünde devam etti.

1989–1994 yılları arasında lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı – Temel Bilimler Bölümü’nden aldı ve Mustafa Cahit Atasoy’un danışmanlığında “Müzikte Standardizasyon” bitirme tezi ile mezun oldu. Lisans eğitimini 1997’de İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini Prof. Mutlu TORUN’un danışmanlığında “Tanbur Tekniğini Geliştirme Üzerine Bir Deneme” isimli teziyle tamamladı. Prof Dr. Alaeddin YAVAŞÇA, Prof. Dr. Selahaddin İÇLİ, Prof. Yalçın TURA, Prof. Mutlu TORUN, Doç. İhsan ÖZGEN, Bekir Sıtkı SEZGİN, Cüneyt ORHON, Kâni KARACA ile çalışma fırsatı buldu.

1991–1997 yılları arasında kuruculuğunu ve sanat yönetmenliğini Prof. Necdet YAŞAR’ın yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda tanbur sanatçısı olarak görev aldı. Özellikle Türk makam müziğinin klâsik ve dini müzik alanlarında çalışmalarını sürdüren Özel; İstanbul Fasıl Topluluğu, K.B. Konya Tasavvuf Müziği Korosu, Güldeste Grubu, Dersaadet Oda Müziği Topluluğu, Yıldız Âhengi Topluluğu gibi pek çok grup ve topluluk ile yurt içi ve yurt dışı konserlere katıldı.

“Hiç”, “İstanbul Türküleri ve Şarkıları”, “Beşibiryerde”, “Güneş Doğudan Yükselir”, “Sultan Bestekârlar”, “Kurtlar Vadisi 1 – 2 Soundtrack”, “Taksimler ve Saz Eserleri”, “Gel Efendim”, “Mutluluğun Resmi”, “Yağmur”, “Darüş-şifa”, “Dudu” gibi pekçok albüme enstrümanı veya vokal olarak eşlik etti. 1995 yılında Neyzen Kemal KARAÖZ ve Kemençeci Aslıhan Eruzun ÖZEL  ile birlikte kurdukları Âsitâne grubunun “Sîmurg” ve “Derviş” isimli albümlerinde tanbur sanatçısı olarak yer aldı. Ayrıca mızraplı/yaylı tanbur, tar, bağlama, Karadeniz kemençesi, lâvta, klasik kemençe ve ses sanatçısı olarak “Kurtlar Vadisi”, “Kurtlar Vadisi – Irak”, “Pars”, “Kurtlar Vadisi Terör”, “Yabancı Damat”, “Sağır Oda”, “Köprü”, “Geniş Zamanlar”, “İstanbul Hatırası”, “Hicran Sokağı”, “Kıyam”, “Hür Adam” , “Derviş”, “Dede Efendi” ve “Yine Bir Gülnihâl Programı – Kanal 7”, “Dünyanın Türküsü” gibi birçok tv program, belgesel, film ve dizi müziklerinde ayrıca radyo programlarında yer aldı.

2005-2013 Ensemble Al – Kindî Grubu’nda da yaylı/mızraplı tanbur sanatçısı olarak ülkemizi temsil etti. Ensemble Al – Kindî Grubu ile de iki albüm çalışması oldu. TÜRKEV ve BİKSAD dernekleri üyesidir. 2000-2008 “Müzik Kuramı ve Uygulamalı Makam Analizi” dersinin yürütücüsü Tanburî Prof. Necdet Yaşar’ın asistanlığını yaptı. Halen 2000 yılından bu yana öğretim görevlisi olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Sanat ve Tasarım Fakültesi – Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde Makam Solfeji, Türk Müziği Usulleri, Uygulamalı Makam Analizi, Müzik Toplulukları ve tanbur derslerini yürütmektedir.

Kemençeci Aslıhan Eruzun ÖZEL ile evli olup Zehra Sena adında bir kızı vardır.

İrtibat : Youtube KanalıTwitter Adresi

Kaynak
BİKSAD

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...