Sapanca INFO

Karasu Halk Plajı

Sapanca ilçesine 74 km mesafede bulunan Karasu Plajı, Karadeniz ve Marmara Bölgesinin kesişim yerinde bulunan Sakarya ilinin Karasu ilçesinde yer alıyor. Doğal ve tarihi güzelliklerin olduğu plaj aynı zamanda bir Halk Plajıdır. Karasu Halk Plajı ülkemizin ender kum yapısına sahip güzel sahillerinden biridir. Sahil uzunluğu itibariyle ülkemizin en uzun ikinci sahili konumundadır. Sahilin boydan boya uzunluğu yaklaşık olarak 15 kilometredir. Özellikle hafta sonları yerli turistler Karasu Halk Plajına giderek denize giriyorlar. Plajı, ince kumlu özelliği ve berrak suyu özellikle çocukların rahatça eğlenebileceği bir yer haline getiriyor. Oldukça geniş ve uzun olan Karasu Plajı’nın çevresinde de oldukça ünlü restoranlar ve lokantalar bulunuyor.


SApanca INFO ile Web Tasarım


Sakarya ilinde denize girilebilecek plajlar mevcut. Birbirinden güzel ve temiz plajlarda harika tatil keyfi yapılabilir. Gerek günübirlik gerekse uzun tatiller için tercih edilebilecek pek çok plaj hizmet veriyor. Plajların doğal güzelliklerinin yanı sıra temiz olmaları da ziyaretçilerin tercih sebebi oluyor.

Yerli olduğu kadar yabancı turistlerin de tercihi oluyor. Denizle buluşmak, kumsalda dinlenmek, farklı aktiviteler yapmak, lezzetli yiyecekler tatmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Aynı zamanda plajlara gidilirken turistik birçok bölgeye uğramak bu doğal güzellikleri de görmek mümkün.

Sahilin kumları bazı romatizma ve eklem hastalıklarının sıhhat bulması ve iyileştirilmesi için faydalıdır. Sapanca‘dan şahsi aracınız ile veya Sakarya ili merkezinden Kuzey Terminal araç durağından hafta içi her gün her saat başı bu ilçeye araç kalkmakta ve ilçe merkezinde bulunan terminale kadar sizi götürmektedir. İlçe merkezinden sahil yürüme mesafesi ve süresi bakımından 15 dakikadır. Yol boyunca Karasu ilçesinde faaliyet gösteren otel ve pansiyonları da görebilirsiniz. 

Karasu Halk Plajı’nı tatili için rota olarak seçen tatilcilere ve buradan denize girmek isteyen kişiler için bazı kritik uyarıları yapmakta yarar vardır. Karasu ilçesinde ki deniz sahili İstanbul’un Karadeniz yüzüne bakan Kilyos ve Ağva kıyıları gibi çok dalgalıdır ve çekime sahiptir. Sahil boyunca aniden derinleşen ve çekim yapan kısımları da tehlikelidir.

Bu yüzden Karasu Belediyesi ekipleri sürekli anons yaparak tatilcileri uyarır. Karasu sahilinde belediye çalışanı olarak pek çok cankurtaran vardır. Tatiliniz de Karasu sahillerini rota olarak seçecekseniz cankurtaranların anonslarına kulak vermelisiniz.

Karasu sahili çekimli ve gelgit yapıdadır. Bu nedenle yüzmeyi çok iyi bilmiyorsanız, denize girerek ve açılarak kendinizi tehlikeye atmamalısınız. Her ne kadar cankurtaran hizmeti veriliyor olsa da denizin çekimine kapılıp sürüklendiğiniz de sizi görmeleri bazen zaman alabilmektedir. Bu bakımdan kendinizi tehlikeye atmadan sahil kenarında denize girebilir ve yüzebilirsiniz. Diğer yandan yosun ve deniz analarına çok dikkat etmeli, alerjen durumu olanlar ise denize girmeyi tercih etmemelidir.

Karasu sahilinin etrafında konaklamak için oteller ve pansiyonlar bulunur. Burada kalmak ve konaklamak istediğinizde ortalama fiyatlar da pansiyonlar bulabilirsiniz. Karasu sahilinde jet ski kiralayarak bunun aktivitelerle eğlenebilirsiniz. Yaz mevsiminde sahil çok kalabalık olduğu için her zaman çadır kuracağınız ya da güneşlenecek yer bulamayabilirsiniz. Bu yüzden sonbahar ayları tatilciler tarafından daha çok tercih edilir.

Sahil boyunca deniz temiz ve bakımlıdır. Sezon açılmadan önce belediye ekipleri sahili elden geçirerek sezona hazırlamaktadır. Belediye ekipleri akşam saatlerinde sahile girerek gün içerisinde tatilciler tarafından bırakılan çöp ve atıkları temizlemektedirler. Karasu limanı nedeniyle sahilin görseli bozulmuş olsa da hala tek parça olması nedeniyle oldukça uzun yürüyüş yollarına sahiptir.

Yürüyüş yolları her yıl ilgili kurumlarca bakımı yapılmış haldedir ve temizdir. Karasu denizi diğer denizlere göre yoğun derecede tuzlu ve dalgalı olması sebebiyle kumludur. Su yoğun derece de bulanıktır. Yine de bu durum denize girmeye engel değildir. Denize şnorkel ve gözlüklerle girerseniz hiçbir sorunla karşılaşmadan yüzebilirsiniz. Sahilde duş alabileceğiniz seyyar duş yerleri bulunur ve kullanımı ücretsizdir.

Karasu ilçe merkezinden hemen hemen 6 kilometre mesafede yer alan Wood Beach plajına ulaşım, kişisel araçları ile sağlanabilirken ticari taksiler ve halk otobüsleri aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Tatil tercihlerini Wood Beach seçeneğini değerlendirerek kullanan tatilciler burada yer alan ücretli şezlongları kiralayabilir ve büfeden her zaman soğuk içecekler bulabilir.

Karasu, denize kıyısı bulunduğundan dolayı, pek çok plaj ve beache ev sahipliği yapmaktadır. Tatilciler; burada yer alan pek çok beachte keyifli vakit geçirebilir. Karasu’nun popüler beachleri arasında; Wood Beach Karasu (Karasu ilçe merkezinden aşağı yukarı 6 km uzaklıkta) ve Ömrüm Beach Muhtarın Yeri (Karasu ilçe merkezinden aşağı yukarı 4 km uzaklıkta) yer almaktadır. Yılın her günü ve saat ziyaret edilebilmektedir. Giriş ücreti bulunmamaktadır. Ancak beach içerisinde yer alan hizmetlerin hepsi ücretlidir.

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...