Sapanca INFO

İsmail TİRYAKİ

Depremin henüz ikinci günü Hatay’da 5 canımızın canı için kendi canını hiçe saydı. İyiliğin ve yardımlaşmanın tiryakisi, marifetin tâbi olduğu iltifatı hak eden bir Eşref-i mahluk, İsmail TİRYAKİ.6 Şubat gecesi 04.17’de Kahramanmaraş – Pazarcık merkezli 7,7 şiddetinde büyük bir deprem meydana geldi. Ertesi gün ise bu sefer öğle saatlerinde 7,6 büyüklüğünde oldukça büyük bir deprem daha gerçekleşti bölgede. Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük bir yıkıma yol açtı. Ülkemizi yasa boğan deprem felaketi, Sapanca halkını da birbirine kenetledi. İlçe halkı deprem bölgesine yardımlarını ulaştırmak için adeta zamanla yarıştı. Sapanca’da ilk andan itibaren harekete geçen kurumlar, STK’lar ve özel teşebbüs sahipleri tarafından başlatılan yardım kampanyaları halen devam etmektedir.

SApanca INFO ile Web Tasarım


Şüphesiz ki bu çalışmaların her biri birbirinden değerlidir. Sapanca INFO olarak bugün size bu dizelerden mülhem, can kurtarmak için canını hiçe sayan  güzel bir Adem’in hikayesini anlatmaya çalışacağız.

İsmail TİRYAKİ, ataları Kafkas göçmeni olan Resmiye ve Mehmet TİRYAKİ’nin 9 evladından biri olarak 1973 yılında Sapanca Tepebaşı Mahallesinde dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini Kırkpınar’da tamamladı. Ekmeğini ticaretten kazanan İsmail TİRYAKİ, evli ve üç çocuk babası, aktif bir aktivist.

6 Şubat gecesi rüyasında deprem olduğunu, evinin yıkıldığını, ailesi ile birlikte kurtulmaya çalıştığını gördü ve o gece bir daha yatıp uyuyamadı. Sabah namazını kıldı, haberleri açtı ve 7,7 şiddetindeki büyük bir depremin Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da yıkıma sebep olduğunu öğrendiğinde kendi aracıyla tek başına Hatay’a doğru yola koyulmuştu bile.

Yaklaşık 1.000 km lik yola çıkmadan önce yanına alabildikleri sadece baret, ip, çekiç, keser, kerpeten, el feneri ile eşinin desteği ve duası idi. Aynı günün gece yarısından sonra Hatay’a vardığında ise onu karşılayan şey sadece karanlık, soğuk, yağmur ve enkaz altından gelen sesler idi.

7 Şubat gecesinin sabahında gün henüz ağarırken, birçok kişi halen ne olduğunu anlamaya çalışırken İsmail TİRYAKİ, ipi ve çekici ile hayat kurtarma çalışmalarına başlamıştı bile. 

Bazen kendisi gibi sivil bazen de yardım ekiplerinin desteğiyle birçok kişinin girmeye cesaret edemeyeceği ağır yıkıntılar altına girerek, her biri 4-5 saatlik çalışmalar sonucunda ilk olarak Birgün ablayı, sonra 25 yaşındaki Gökhan’ı, Latife ablayı, aynı günün gecesinin ilerleyen saatlerinde ise 8 yaşındaki Suzan ile birlikte 4 insanımızı ve 1 kurt köpeğini enkaz altından kurtarıp yaşamasına vesile oldu. 

İsmail TİRYAKİ, çok katlı binanın enkazı altında kalan Suzan ve kardeşi Mustafa ile gecenin ilerleyen saatlerinde ilk teması kurmuştu. Suzan ve Mustafa’nın sesleri çok zayıf geliyordu. Bulundukları yer oldukça derin olduğu için girmeye cesaret edilebilecek gibi de değildi. Beton duvarları kırarak açtığı tünelden 2-3 kat ilerleyince gördü onları. Suzan ile Mustafa yan yana idi ve İsmail Amcaları ile de konuşmuşlardı. Bir yandan karanlık, bir yandan olumsuz şartlar ve bir yandan da imkânsızlık. İsmail TİRYAKİ, Suzan’ı kurtarabilmişti ama kardeşi Mustafa’nın ömrü yetmemişti uzun kurtarma çalışmalarına, mekânı cennet olsun!

Depremin 3’üncü günü Sapanca’dan gelen diğer sivil yardımseverler ile birlikte Kırıkhan’a geçen İsmail TİRYAKİ, tekrar kurtarma çalışmalarına katılarak 4’üncü günü Sapanca’ya geri döndü.

Odun ticareti yapan ve ‘Oduncu Baba’ lakabı ile yaşadığı bölgede tanınan İsmail TİRYAKİ, Sapanca’ya gelir gelmez Kahramanmaraş’a bir tır odun gönderilmesini sağladı. 

Sapanca halkı, Tepebaşı Mahallesi gençleri, Sapanca Ahbab-ı Kehf İlim ve Kültür Derneği ve Uhud Derneği ile beraber çamaşır leğeni, bulaşık leğeni, plastik ibrik, çamaşır ipi, çeşmeli bidon, mandal, maşrapa ve yakacak odundan oluşan 3 tırın daha Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’a gönderilmesine de vesile oldu. 

Ramazan ayı içinde de düzenlediği su, ramazan kolisi ve yakacaktan oluşan yardım kampanyaları da devam etmektedir.

“… her kim bir insanın hayatını korur ve kurtarırsa bütün insanlara hayat bahşetmiş gibi olur.” (Maide Suresi – Ayet:32) 

Başka insanların hayatı için kendi hayatlarını tehlikeye atan İsmail TİRYAKİ ve onun gibi birçok insanımız için Yüce ALLAH ne de güzel müjde vermiş.

Biz şahid olduk, Allah’da razı olsun!

1 Yorum

Mehmet DAL 25 Mart 2023 at 19:10

Deprem felaketini yaşayan halkımız, deprem bölgesindeki depremzedelerin içinde bulundukları durumları ve ihtiyaçları çok iyi bildikleri için duyarsız kalmadılar. Allah İsmail abimizden ve hepsinden razı olsun. Allah güç kuvvet versin inşallah

Cevapla

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...