Sapanca INFO

3 İstasyon 1 Ömür Belgeseli “Orhan OKUR”

3 İstasyon 1 Ömür belgeseli, ömrünün 61 yılını Adapazarı-Arifiye-Sapanca arasında trenlerde simit ve pişmaniye satarak geçinen Sapanca’ lı Orhan OKUR’ un hayatını konu ediniyor. Orhan OKUR’ un hayat hikayesi kimi zaman tatlı hatıraları kimi zaman hayatın acımasız yanlarını gözler önüne seriyor. 

Kentlerin oluşmasında, gelişmesinde ve mimari olarak bir yükseliş göstermesinde rol oynayan bazı etkenler vardır. Bu etkenleri etkileyen tarihi olaylar, siyasi değişimler, ideolojik yaklaşımlar, iktisadî ve sosyal meseleler ve yeni buluşlar vardır. 

Demiryollarının 19. yüzyılda ortaya çıkmasıyla birlikte şehirler ve ülkeler arası ulaşım hızlanmıştır. Demiryollarının şehirlere inşa edilen istasyonları da bir mimariyi beraberinde getirmiştir. Daha önceleri bu yapıların mimarlık meseleleri arasında ağırlığı olmasa da, günümüzde endüstriyel mimarinin de gelişimiyle birlikte bu yapılar da bir ağırlık kazanmıştır. 

Yapıldığı dönemin tarihsel sürecini, mimari anlayışını, mekân-kent ilişkisini yansıtan bu yapılar kentte meydana getirdikleri değişimle ve kente kattıkları havayla bir dönemin simgeleri haline geldiler.

SApanca INFO ile Web Tasarım


Sakarya’da 1899 yılında Osmanlı Anadolu Demiryolları tarafından inşa edilen Adapazarı Tren Garı da bu bahse konu olan yapılardan biri. Ada Ekspresi, Adapazarı’ nın jeopolitik konumuyla birlikte hem kente hem çevre illerle olan ulaşım ağına canlılık kazandırdı.

Adapazarı Tren Garı ve Haydarpaşa Tren Garı’nın birbirine olan bağı Adapazarlılar için oldukça duygusal bir bağı ifade ediyor.

Yönetmenliğini Sakarya Üniversitesi mezunu Mahmut Rıfkı ÜNAL’ın, yapımcılığını Sakarya Üniversitesi’nin üstlendiği belgesel aynı zamanda birçok ödüle de layık görüldü. (6. HAK-İŞ Emeğe Saygı Kısa Film Yarışması, Yerli Film Kategorisi, En İyi Senaryo Ödülü 2017, 17. Kısa-Ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali, Belgesel Dalı, Finalist 2017, 1. AFSAD Kısa Film Yarışması, Yarışma Filmi 2017, 4. Marmaris Kısa Film Festivali, Belgesel Dalı, Yarışma Filmi 2018)

Belgeselin Tren istasyonlarının ve Tren Garlarının şehirler açısından önemini tekrar gündeme getirmesi oldukça önemli.

“Trenler insanlarda gurbeti, aşkı, özlemi ve samimiyeti anımsatır” Mahmut Rıfkı ÜNAL

Belgesel, bir hafızayı tekrar canlandırmak, resmin özelinden bütününü okumak gibi önemli bir misyonu da üstlenmiş durumda.

Okumanız Tavsiyesi ile;

Kaynak:
1) Kampüs Haber
2) Sosyal 54

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...