Sapanca INFO

Sapanca Gölü’nde Turna Balığı

Boyu 1,5 metre, ağırlığı 40 kiloya varabilen ve genelde Sapanca Gölünde rastlanan Turna Balığı yakalama yarışmasının 15 ncisi Arifiye Gölpark’ta.29 -30 Nisan tarihlerinde Sapanca Gölü/Arifiye Gölpark’ ta 15. Ulusal Turna Balığı Yakalama Yarışması düzenleniyor. AKDER (Akyazı Avcılık Atıcılık Balıkçılık İhtisas Spor Kulübü Derneği) tarafından düzenlenen yarışmada, en büyük turna balığını ve en çok turna balığını  yakalamak için yarışılacak. Bot ve tekne ile tek kategoride düzenlenecek olan yarışma amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığını tanıtmak, sevdirmek, gelişmesini sağlamak, kanun, tüzük ve yönetmeliklere uyulmasının sağlanması amaçlanıyor. 

Turna balığı, Esocidae familyasını oluşturan etçil balık türlerinin ortak adıdır. Hepside Esox cinsine aittir. Füze şeklinde ama yan tarafları düz olan bir vücutları ve içeriye dönük “köpek dişleri” ile dolu olan uzun, ördek gagasını andıran bir ağızları vardır. Sırt ve anal yüzgeçleri vücutlarının çok arka kısmında kalır. Genç yaşlardakiler yeşil, olgun yaşlara ulaşanların ise sarımsı kahverengi renkleri vardır.

Turna balıklarının üreme zamanı hemen karlar eridikten sonra başlar ve Mayıs ayında sona erir. Dişilerin ürettikleri 3 milim büyüklüğünde olan, 100.000 ila 1 milyon arasındaki yumurta, su bitkilerine yapışık şekilde bırakılır. 10 ila 30 gün içinde yavrular dünyaya gelir ve ömürlerinin ilk günlerinde yumurtalardan arta kalanlar ile beslenirler. Turna balıkları üç dört yaşlarına varınca ilk kez çiftleşirler.

Turna balıkları çok aç gözlü avcılardır ve yamyamlık bile onlar için çok doğaldır; yavru turna balıklarının %90’ı kardeşleri tarafından yenilir. Bir turna balığı kendi büyüklüğünün %70’i büyüklüğünde olan diğer bir turna balığını tamamen yutabilir. Turna balıkları yemek seçenekleri konusunda hiç çekingen değillerdir. Bütün balık türlerini, kurbağalar, fareler, kemeler, yavru ördekler ve bazen yengeç bile avlar. Besinin kıt olduğu dönemlerde hatta solucan ve büyük mayıs sülükleri bile yerler.

Turna balıkları Avrupa, Kuzey Amerika ve kısmen Asya’da bulunur. Bol su bitkileri bulunan ama temiz sularda yaşamayı tercih eder. Türkiye’nin özellikle kuzeyinde ve batı kesimlerinde çokça bulunur. Kuzey turna balığı (Esox lucius) 1,5 metre uzunluğa ve 35-40 kilo ağırlığa kadar varabilir, ama bu büyüklüktekilere rastlamak nadirdir. Bir metreyi geçenleri çok seyrek tutulur. Bu büyüklükteki balıklar genelde Sakarya bölgesindeki göletlerde ve Sapanca Gölü‘nde rastlanır. Hele 1,3 metreye varan tutulursa bu mucize sayılır. Turna balıkları her şeyden önce, oltada savaşmalarından ve enerjilerinden dolayı sevilirler. Oltaya takılmış bir turna balığı kurtulmak için her şeyi dener ve bu mücadele esnasında sudan dışarıya sıçrayarak takla da atar ve balıkçıyı heyecanlandırır. Olta ile avlanacağı zaman çelik tel kullanılması oltanın solungaç ve balığın dişleri tarafından kesilmemesi için şarttır.

Ama tabii ki sadece oltada değil, mutfakta da kalitesini ortaya koyar. Birçok Y şeklinde küçük kılçıkları vardır. Bu yüzden etini ayırıp köfte yapan aşçılar da vardır. Etinin 100 gramında 372 kJ (89 kcal) bulunur.

Kaynak
WikiPedia
Balık Haber

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...