Sapanca INFO

Sapanca 6 milyar km. den Nasıl Görünüyor? 

6 milyar km. den Sapanca nasıl görünüyor? Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes o soluk mavi noktanın içinde yaşıyor, tıpkı Sapanca gibi.3.5 milyar yıl önce tek hücreli canlıların oluşumu ile başlayan evrimsel yolculuğumuz, insansı ilk homo cinsi canlıların yaklaşık olarak 2.8 milyon yıl önce Afrika’da tarih sahnesine çıkmasıyla beraber başka bir boyut kazandı. 

2.8 milyon yıl öncesinden 1977 yılına bir sıçrama gerçekleştirdiğimizde, 15 gün ara ile uzaya gönderilen Voyager-1 ve Voyager-2 şu anda dünyadan yaklaşık 30 milyar kilometre uzaklıkta hızla bizden uzaklaşmaya devam etmekteler. 

Voyager-1, 5 Mart 1979’da Jüpiter’in ve 12 Kasım 1980’de Satürn’ün yanından çektiği fotoğrafları ve geçerken topladığı bilgileri Dünya’ya ilettikten sonra yoluna devam ederken NASA görüntüleme ekibinde yer alan Cornell Üniversitesi astronomi profesörü Carl Edward Sagan (9 Kasım 1934 – 20 Aralık 1996), Güneş Sistemi’nin eliptik düzlemine göre yükselmekte olan Voyager-1’in bulunduğu noktadan Dünya ve kardeş gezegenlerinin görüntülerini çekilmesi fikrini ortaya atar.

13 Şubat 1990’da NASA mühendisleri, önerilen fotoğrafı çekmek için Voyager-1’e yönünü Dünya’ya doğru dönme komutu verir. Voyager-1, yaklaşık 6 milyar kilometre gibi rekor bir uzaklıktan 14 Şubat 1990 tarihinde bir dizi fotoğraf çeker.

Bir gün sonra, Dünya’ya bir görüntü gelir ama bu bir piksellik bir noktadır. Güneş Sistemi’nin bu uzak noktasından anlık görüntü çekilmesi fikrini ortaya atan Carl Sagan, Voyager-1’den ulaşan fotoğrafı “Soluk Mavi Nokta” olarak tanımlar.

Carl Sagan fotoğrafın önemi hakkındaki düşüncelerini şu satırlarla kaleme dökmüştür:


Uzayın derinliğinden bu resmi çekmeyi başardık. Eğer bu resme dikkatlice bakarsanız orada bir nokta göreceksiniz. O noktaya tekrar bakın. Bu nokta bizim evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun içinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji, ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, her umut dolu çocuk, her mucit, her kâşif, her ahlak hocası, yozlaşmış her politikacı, her şöhret yıldızı, her “yüce önder”, her aziz ve günahkâr işte orada yaşadı; bir güneş ışınında asılı duran o toz zerreciğinin içinde.

Dünya, dev bir evrensel arenada yer alan çok küçük bir sahnedir. Bütün o komutan ve imparatorların akıttıkları kan göllerini düşünün … şan ve şöhret içerisinde, bu noktanın küçük bir parçasında kısa bir süre için efendi olabildiler. Bu noktanın bir köşesinde yaşayanların, başka bir köşesinde yaşayan ve kendilerinden zar zor ayırt edilebilen diğerleri üzerinde uyguladıkları zulmü düşünün … anlaşmazlıkları ne kadar sık, birbirlerini öldürmeye ne kadar istekliler, nefretleri ne kadar da yoğun!

Bu soluk ışık noktası, bütün o kasılmalarımıza, kendi kendimize atfettiğimiz öneme ve evrende öncelikli bir konuma sahip olduğumuz yolundaki yanlış inancımıza meydan okuyor. Gezegenimiz, çevremizi saran o büyük evrensel karanlığın içerisinde yalnız başına duran bir toz zerreciğidir. İçinde yaşadığımız bilinmezlik ve bütün bu enginliğin içerisinde, başka bir yerden bir yardımın gelip bizi bizden kurtaracağına dair hiçbir ipucu yoktur.

Dünya, şu ana kadar yaşam barındırdığı bilinen tek gezegen. En azından yakın gelecekte, türümüzün göçebileceği başka hiçbir yer yok. Evet, ziyaret ediyoruz. Ama henüz yerleşemiyoruz. Beğensek de beğenmesek de, Dünya şu an için yaşadığımız yegâne yer. Gökbiliminin alçakgönüllü ve kişiliği geliştiren bir uğraşı olduğu söyleniyor. Bana kalırsa, insan kibrinin akıl dışılığını, küçük Dünyamızın uzaktan çekilmiş bu görüntüsünden daha iyi gösterebilecek bir şey yoktur.

Bu görüntü, bildiğimiz tek evimiz olan bu soluk mavi noktayı daha içten paylaşmamız ve koruyup şefkat göstermemiz gerektiği konusundaki sorumluluğumuzun altını çiziyor.

Kaynak
Recep TÜRKMEN | Dr. Öğretim Üyesi
T24 | Güneç KIYAK
Wikipedia

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...