Sapanca INFO

Sapanca İlçe Devlet Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezleri

Türkiye İstatistik Kurumu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre Sapanca’nın Nüfusu kadın 22.280, erkek 21.721 olmak üzere toplam 44.001 kişi olduğu açıklandı. Yaz aylarında bu nüfusun çok fazla arttığı da bilinmektedir.   1. Sapanca İlçe Sağlık Müdürlüğü
  2. Sapanca İlçe Devlet Hastanesi
  3. Sapanca Aile Sağlığı Merkezi
  4. Sapanca 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi
  5. Yüzevler Aile Sağlığı Merkezi
  6. Kırkpınar Aile Sağlığı Merkezi
  7. Kurtköy Aile Sağlığı Merkezi

Sağlık hizmetlerinin sağlanması, “mümkün olan en iyi sağlık sonuçlarına ulaşmak için kişisel sağlık hizmetlerinin zamanında kullanılması” anlamına gelir. Sapanca halkının ve Sapanca’ya misafir olarak gelen insanların sağlık hizmetleri aşağıdaki kurumlar tarafından sağlanmaktadır.

Sapanca İlçe Sağlık Müdürlüğü

Sapanca İlçe Sağlık Müdürlüğü
Sapanca İlçe Sağlık Müdürlüğü

Sapanca İlçe Sağlık Müdürlüğünde verilen hizmetler; Koruyucu Sağlık Hizmetleri, Yönetim Hizmetleri, Kanser Tarama ve Kayıt Hizmetleri, Çevre Sağlığı Hizmetleri, Bulaşıcı Hastalıkları İzleme ve Mücadele Hizmetleri, Tütün Kontrolü Hizmetleri, Aile Hekimliği Uygulamasının Geliştirilmesine Yönelik Hizmetler, Adli Tabiplik Hizmetleri, Okul Sağlığı Hizmetleri, Okul Aşılama Hizmetleri, Okullarda Ağız ve Diş Sağlığı Taramaları Hizmetleri, Okullarda İşitme Tarama Hizmetleri, Okul ve Halk Sağlığı Hizmetleri, Gebelere Yönelik Eğitim Hizmetleri, Hizmet İçi Eğitim Hizmetleri, Mobil Sağlık Hizmetleri, AÇSAP Hizmetleri, İdari İşlere Yönelik Hizmetler, Eczane Denetim Hizmetleri, İşyeri Açma Ruhsat Denetim Hizmetleri, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Hizmetleri

Adres: Hasanpaşa Mah.Bağdat Cad. No:19 Kırkpınar/Sapanca
Tel: 0 (264) 582 12 54
Web: https://sakaryaism.saglik.gov.tr/TR-41875/sapanca-ilce-saglik-mudurlugu.html

Sapanca İlçe Devlet Hastanesi

Sapanca İlçe Devlet Hastanesi
Sapanca İlçe Devlet Hastanesi

Sapanca İlçe Devlet Hastanesi, 2007 yılında İlçe Hastanesi ismini aldıktan sonra 2009 yılında E2 rolünde resmi olarak kuruldu. Ancak nüfus, hasta sayısı v.s. nedenleri ile E1 hastane rolüne çevrildi. Bina şartları E1 rolüne uygun olmadığından yeni bina yapımı için Sağlık Bakanlığının kararı ile yeni hizmet binasının yapılması için onay verildi. Ve yine Bakanlığımızın onayı ile maliye binasına geçilerek eski hastane hizmet binasının yıkılmasına karar verildi. 

Şubat 2010 tarihinden itibaren Milli Emlak tarafından tahsis edilen Maliye binası ve mülkiyeti Sapanca Belediyesine ait olan eski Kaymakamlık binası olarak iki ayrı binada hizmet vermeye başladı. 31.05.2015 tarihinde yeni hastane binasına geçilmesi ile birlikte 20 yatak kapasiteli bir hastane oldu. 

Sapanca İlçe Devlet Hastanesi yeni binasında diğer hizmetlerine ek olarak Yataklı Genel Servis hizmete girdi. Gerekli işlemler tamamlanıp personel eksikliği de giderildikten sonra 2018 yılında Ameliyathane ve Doğumhane de hizmete açıldı.   

Sapanca İlçe Devlet Hastanesinde Dahiliye Polikliniği, Aile Hekimliği, Diş Polikliniği, Genel Cerrahi Polikliniği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği, Tamamlayıcı Tıp Polikliniği, Acil Polikliniği branşları bulunmaktadır. 

Uzman Hekim, Diş Hekimi, Evde Sağlık Hizmeti Ekibi, Acil Polikliniği Hekimleri, Tamamlayıcı Tıp Ekipleri ile Ameliyathane, Röntgen, Laboratuvar, Yataklı Servisler, Acil Servis, Evde Sağlık Birimi, EKG birimlerinde hizmet vermektedir.

Sapanca merkezden gelecek hastalar için Adapazarı-Yanık ve Sapanca-İzmit istikametinde çalışan Sakarya Büyükşehir Belediyesi özel halk otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir. 

Adapazarı ve Arifiye istikametinden gelecek olan hastalar için Adapazarı-Yanık istikametinde çalışan Sakarya Büyükşehir Belediyesi özel halk otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Kırkpınar-Kurtköy ve Yanık köyü istikametinden gelecek hastalar için Yanık-Adapazarı ve İzmit-Sapanca istikametinde çalışan Sakarya Büyükşehir Belediyesi özel halk otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.

Adres: Gazipaşa Mahallesi İzmit Caddesi No : 21/a Sapanca SAKARYA
Tel: 0 (264) 582 50 70 – 30
Web: https://sapancadh.saglik.gov.tr/ 

Sapanca Aile Sağlığı Merkezi

Sapanca Aile Sağlığı Merkezi
Sapanca Aile Sağlığı Merkezi

Sapanca Aile Sağlık Merkezi, Sapanca İlçesine bağlı Çayiçi Mahallesinde bulunmaktadır. Sapanca ilçesinde kendi hizmet alanında bulunan yaklaşık 22 bin nüfusa hizmet vermektedir. Sağlık Merkezine Sapanca dolmuş hatlarının kullandığı yol olan Ersin caddesi üzerinde Kaymakamlık binasının önündeki durakta inerek kolayca ulaşabilirsiniz. Aile Sağlığı Merkezi Sapanca Kaymakamlığı, Sapanca Adliye sarayı ve Sapanca Carrefoursa Şubesinin hemen yanındadır. 

Sapanca Aile Sağlığı Merkezi 250 Metre Kare alanda altı Aile Hekimliği biriminin bir arada konuşlandığı ve toplam on altı personelin hizmet verdiği bir sağlık merkezidir. 

Sapanca Aile Sağlığı Merkezinde bir adet bekleme alanı, altı muayene odası, bir gebe izlem ve aile planlama odası, bir bebek bakım ve emzirme odası, bir acil müdahale ve ve enjeksiyon odası, bir bebek-çocuk aşı ve izlem odası, bir personel dinlenme odası ve bir depodan oluşmaktadır.

Adres: Çayiçi Mah. Mercan Sk. No:4 Sapanca/SAKARYA
Tel: 0 (264) 582 82 02
Web: http://sapancaailesagligimerkezi.com/sapanca/index.php/tr/   

Sapanca 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi

Sapanca 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi
Sapanca 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi

Sapanca 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezine giderken yanınızda T.C kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanınızı, ehliyetinizi veya özel sigorta kartınızı mutlaka getiriniz. Bu istenilen belgeler Sapanca 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezine geldiğinizde yapılacak olan muayene veya tetkik – tahlil işlemlerinde herhangi bir yanlışlığa sebebiyet verilmemesi için gerekmektedir.

Tedavinizin eksiksiz sağlanabilmesi için evde kullandığınız ilaçlarınızı veya ilaç isimlerini yanınızda getirmeyi unutmayınız.

Reçeteli ilaçlarınızın yanı sıra kullandığınız vitaminler, aspirin ve bitki tedavilerini de getirmeyi, hekiminiz talep ettiyse, ilgili röntgen, tetkik sonuçları ya da raporlarınızı da mutlaka beraberinizde bulundurmanızda fayda olacaktır.

Sapanca 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde Yapılabilen Tetkikler; 1- Hemogram (Tam Kan Sayımı), 2- Lipid Profili (Kolesterol Paneli), 3- Tam İdrar Tetkiki, 4- Hepatit Paneli, 5- Hormon Paneli, 6- Tam Biyokimya Paneli, 7-Talasemi Tetkikleri, 8-Pa Akciğer Filmi, 9-Evlilik Paneli(Asm’ye Gelmeden Önce Kesinlikle Evlenme Dairesine Başvurulmalıdır.)

Sapanca 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde verilen başlıca hizmetler; Poliklinik Muayenesi (ASM’ mizde birinci basamak muayene hizmetleri verilmektedir) , İzlemler (ASM’ mizde gebe, bebek, çocuk vb. izlemleri yapılmaktadır), Bağışıklama Hizmetleri (Aşı takviminde yer alan aşıların uygulaması ve takibi yapılmaktadır), Aile Planlaması (Aile planlaması hizmetleri ve eğitimleri yapılmaktadır), Laboratuvar Tetkikleri (Tetkikler Halk Sağlığı Merkez Laboratuvarında çalışılmaktadır), Halk Eğitimleri (AÇS-AP, gebelik, hijyen vb. konularında eğitim verilmektedir)

Adres: Çayiçi Mah. İzmit Cad. Koza Sk. No:3 Sapanca/SAKARYA
Tel: 0(264) 582 08 25
Web: http://www.sapanca2noluasm.com/ 

Yüzevler Aile Sağlığı Merkezi

Yüzevler Aile Sağlığı Merkezi
Yüzevler Aile Sağlığı Merkezi

Yüzevler Aile Sağlık Merkezi, Sapanca Göl Mahallesinde bulunmaktadır. Yüzevler Sağlık Merkezi Aile Hekimliği biriminin bir arada konuşlandığı ve toplam altı personelin hizmet verdiği bir sağlık merkezidir. Zemin katta bir adet bekleme alanı, bir adet muayene odası, bir adet müşahede odası, bir adet müdahale odası, bir adet aşı ve bebek izlem odası, engelli ve bayan wc,  1.Katta bir adet muayene odası, bir adet bebek emzirme odası, bir adet ebe odası, bir adet aile planlaması odası erkek wc oluşmaktadır.

Adres: Göl Mah. Gülşen Sk. No:12 Yüzevler Sapanca/SAKARYA
Tel: 0 (264) 582 60 60
Web: http://www.yuzevlerasm.com/yuzevler/ 

Kırkpınar Aile Sağlığı Merkezi

Kırkpınar Aile Sağlığı Merkezi
Kırkpınar Aile Sağlığı Merkezi

Kırkpınar Aile Sağlığı Merkezi, Kırkpınar cumhuriyet meydanında, çevre merkezlerden toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşılabilecek, Kırkpınar içerisinde yürüme mesafesinde sorunsuz bir konumdadır.  

Kırkpınar Aile Sağlığı Merkezinde; Muayene Hizmetleri, Laboratuvar Hizmetleri, Gebe İzlem Hizmetleri, Bebek Aşılama Hizmetleri, Aile Planlaması Hizmetleri  ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.

Adres: Hasanpaşa Mah. Fatih Cad. No:1 Kırkpınar Sapanca/SAKARYA
Tel : 0 (264) 592 27 77
Web: https://www.kirkpinarasm.com/ 

Kurtköy Aile Sağlığı Merkezi

Kurtköy Aile Sağlığı Merkezi
Kurtköy Aile Sağlığı Merkezi

Adres: Yavuz Selim Mah. Okul Sk. No:6 Kurtköy Sapanca/SAKARYA
Tel: 0 (264) 592 11 10

Kaynak

Sakarya İl Sağlığı Merkezleri

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...