Sapanca INFO

Sapanca Şiir ile Nasıl Buluştu?

Bu sene Büyükşehir tarafından 12-14 Ekim tarihlerinde “Sapanca Şiir Akşamları” adı ile 22 ncisi düzenlenen etkinliğin ilki 1994 yılında Sapanca Kültür ve Tiyatro Topluluğu (SAKÜT) tarafından Sapanca Sahilinde düzenlenerek ülke şiirinin Sapanca halkı ile buluşması sağlanmıştı.Sapanca İlçesi’ nde 1990’lı yıllardan itibaren çok sayıda sanatsal ve kültürel etkinliğe imza atan Sapanca Kültür ve Tiyatro Topluluğu (SAKÜT), yıllar önce, 1994 yılında ilk olarak ülke şiirini Sapanca halkı ile buluşturmak adına Sapanca Şiir Akşamı’ nı düzenlemişti.

Sahil şeridindeki Sohbet Aile Çay Bahçesi’ nde halkla iç içe ilk şiir akşamını düzenleyen SAKÜT, düzenlediği ilk etkinlikle Sapanca’ da şiirin kıvılcımını kitleye yaymaya çalışmıştı. Sohbet Aile Çay Bahçesi’ nin dairesel platformunda Türk şiirinin önemli şairlerinden titiz bir seçkiyi müzik eşliğinde katılımcılara sunan SAKÜT’ ün etkinliği nedeniyle Sohbet Aile Çay Bahçesi, sanatsever halkımız tarafından doldurulmuştu.

SAKÜT’ ün halkı, açık hava ortamında şiirle buluşturan ilk etkinliğini planlayan ve hayata geçiren kişiler Cemal KARAAĞAÇ’ ın yönetmenliğinde Mesut Bülent GENCE, Mine ŞİRİN, Aytunç ERKİN ve Öyküm Elif ERDOĞAN’ dı.

Sapanca’ da açık havada ilk etkinliğini sivil toplum kuruluşu olarak başarıyla sanatsever halkın şiirsel duyarlılığına sunan SAKÜT, daha sonraki yıllarda Sapanca Şiir Akşamı’ nı, Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları adıyla SAKÜT’ e herhangi bir atıf yapmadan sahiplenen bürokrasiden bugüne kadar nedense, sanatsal bilinç ve sorumluluk adına hiçbir düzeyde davet almadı!

Sakarya ili’ nin şiirsel potansiyelini 1996 yılında açtığı ve 217 şairin 3’ er şiirle katıldığı Sakarya ili’ nin ilk şiir yarışması niteliğindeki Şiir Yarışması’ nın sonuçlarını, Sapanca Özkum Restaurant’ ta geniş katılımlı bir Kültür Gecesi organizasyonuyla SAKÜT açıklamıştı.

1 Yorum

Vedat Sevgigör 29 Kasım 2023 at 08:47

Şiire emek vererek toplumu şiirle buluşturan herkese saygılarımı sunuyorum 🙂

Cevapla

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...