Sapanca INFO

Sapanca Turizmi İçin Etkili Web Sayfaları

2000’li yıllardan itibaren hayatımıza daha fazla giren internet ve web sayfaları, özellikle hizmet sektörünün ayrılmaz ve en önemli parçası haline geldi. Turizm  ve bu alandaki işletmeler için web sayfaları, işletme ve destinasyonun ayrılmaz birer parçasıdır ve büyük önem taşırlar. Bu yüzden, Sapanca’da bulunan bungalov işletmelerinin web sayfalarını ‘içerik açısından’ titizlikle değerlendirmeye çaba gösterdik.

Web sayfaları, düşük maliyetle geniş kitlelere ulaşma imkanı sunan etkili bir pazarlama aracıdır. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla, internetin her an erişilebilir olması, web sayfalarının etkisini daha da artırmıştır. Bu sayede, dünyanın dört bir yanındaki yerler hakkında bilgi edinmek ve deneyimleri paylaşmak her zamankinden daha kolay hale gelmiştir.

Sapanca kadim bir tarihe, zengin bir kültüre ve yüksek bir turizm potansiyeline sahip çok özel bir destinasyondur.

İlçemizde birçok turizm işletmesi faaliyet göstermekte ve her biri kendi özgün niteliklerini web sayfaları aracılığıyla sergilemektedir.

SApanca INFO ile Web Tasarım


Web sayfaları 3 ana özellik bakımdan büyük öneme sahiptir.

Birincisi; web sayfaları işletmelere birçok avantaj sağlar. Görünürlük artışı ve kolay erişim, itibar ve güven inşası, etkili tanıtım ve pazarlama, rezervasyon kolaylığı, müşteri ilişkileri yönetimi, rekabet avantajı, bilgi ve içerik paylaşımı veri ve analiz imkanları, kampanyalar ve özel teklifler gibi kritik işlevleri üstlenen vazgeçilmez bir araçtır. 

İkincisi; web sayfaları destinasyonun imajını oluşturmak ve tanıtmak için benzersiz bir platform sunar. Diğer medya kanallarına kıyasla çok daha hızlı, etkili ve geniş kapsamlıdır. Bu platformlar, destinasyonun cazibesini artırarak turizmi canlandırmakta ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Modern ve kullanıcı dostu web sayfaları, potansiyel ziyaretçilerin ilgisini çekmekle kalmaz aynı zamanda onları bilgilendirir ve etkileşimde bulunmalarını sağlar. Bu sayede, destinasyonun zenginlikleri ve sunduğu deneyimler dünya genelinde daha geniş kitlelere ulaşır.

Üçüncüsü; web sayfasının sanal dolandırıcılığı önlemedeki rolü. Bungalov işletmelerinin web sayfası, sadece bir tanıtım aracı olmanın ötesinde, sanal dolandırıcılığın önlenmesinde kritik bir rol oynar. Güvenilir, güncel ve kullanıcı dostu bir web sitesi, müşterilerin işletmeye olan güvenini artırarak dolandırıcılık vakalarının azaltılmasına yardımcı olur. İşletmeler, web sayfalarını sürekli olarak güncelleyerek ve güvenlik önlemlerini en üst düzeyde tutarak, destinasyonun ve kendi itibarlarını koruyabilir hem de müşterilerinin güvenli bir şekilde hizmet almasını sağlayabilirler.

Bizde bu doğrultuda, Sapanca’nın turizm potansiyeli ve bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine önemli katkılar sağlayan bungalov işletmelerinin web sayfalarını ‘içerik açısından’ değerlendirerek, işletmelere ve destinasyona katkı sağlayacak bulgular elde etmeyi çalıştık.

SAVİBU üyesi bungalov işletmelerinden rastgele seçilen 420 işletmenin verileri incelendi. 78 işletmenin web sayfasının olduğu (%18,57), 342 işletmenin ise web sayfasının olmadığı (%81,43) tespit edildi.

Mevcut olan her web sayfasında, Sapanca hakkında var olan bilgiler lehine 5 parametre, işletme hakkındaki bilgiler lehine 12 parametre kontrol edildi. Tespit edilen her parametrenin olumlu olması halinde 1 puan verilerek değerlendirildi. Toplam 6 ve üstü puan alan web sayfalarının listesi oluşturuldu.

SWEB SAYFASI ADRESİİŞLETME ADIPUAN
1https://www.mahmudiyeresort.com.tr/ SAPANCA MAHMUDİYE RESORT BUNGALOV16
2https://www.sapancafinedeluxe.com/ SAPANCA FİNE DELUXE8
3https://goldibisuitbungalov.com.tr/ SAPANCA GÖLDİBİ SUİT BUNGALOV8
4https://www.yesiltepedagevi.com.tr/ SAPANCA BOSS BUNGALOV8
5https://www.myresortprive.com/ MY RESORT PRİVE OTEL7
6https://www.gagabungalov.com/ GAGA BUNGALOV SAPANCA7
7https://www.konakbeyzade.com/ SAPANCA KONAK BEYZADE BUNGALOV6
8https://sapancatimosuit.com.tr/ SAPANCA TİMO SUİT6
9https://lakelooksapanca.com LAKE LOOK SAPANCA6
10https://sapancanadirbungalov.com/ SAPANCA NADİR BUNGALOV6
11https://sapancayurabungalov.com/ SAPANCA YURA BUNGALOV6
12https://www.sapancakiyibungalov.com/ KIYI BUNGALOV & CAFE6
13https://grandeursapanca.com/ GRANDEUR SAPANCA6
14https://www.sapancanukebungalow.com.tr/ SAPANCA NUKE BUNGALOV6
15https://forestbungalov.com/ FOREST / MİNİ FOREST BUNGALOV6
16https://www.sapancakurucesmedeluxe.com/ SAPANCA KURUÇEŞME DELUXE HOUSE6


Web sayfalarının içeriğinde aranan parametreler:

1) Sapanca’nın tarihi ve geçmiş uygarlıklar hakkında bilgi var mı?
2) Sapanca tarihi ve gezilecek yerleri hakkında bilgi var mı?
3) Sapanca yerel mutfağı hakkında bilgi var mı?
4) Sapanca ilçesi genelinde alışveriş olanakları hakkında bilgi var mı?
5) Kültür festivalleri ve yapılabilecek etkinlikler hakkında bilgi var mı?
6) Site içi arama motoru var mı?
7) Online rezervasyon var mı?
8) İşletmeye ait görsel broşürler var mı?
9) İşletmeye ait video görüntüleri var mı?
10) Çoklu dil seçeneği var mı?
11) Bölge hava durumu hakkında bilgi var mı?
12) İşletmeye ulaşım bilgiler var mı?
13) İşletmede konaklama olanakları hakkında bilgiler var mı?
14) İçerikler hakkında son güncelleme bilgisi var mı?
15) İşletme ile interaktif bilgi desteği var mı?
16) İşletme hakkında yapılan müşteri yorumlarına yer veriyor mu?
17) Sıkça Sorulan Sorular bölümü var mı?

Sonuç olarak, çeşitli değerlendirme yaklaşımları olsa da, mevcut veriler bize Sapanca ‘da ki bungalov işletmelerinin ucuz ve geniş reklam-pazarlama imkânı sunan web sayfaları konusunda yeterince heyecan duymadığını göstermesi açısından önemlidir. Bu durum, işletmelerin dijital platformlarda daha etkin bir varlık göstermeleri gerektiğine işaret etmektedir.

Bulunduğumuz ilçenin tarihî ve turistik yerleri hakkında detaylı bilgilerin paylaşılabileceği, aynı zamanda işletmelerin benzersiz özelliklerini vurgulayarak öne çıkabileceği web sayfaları, kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu tür sayfalar, zengin içerikleri ve kullanıcı dostu tasarımları ile hem bölgenin tanıtımını en iyi şekilde yapar hem de işletmelerin fark yaratmasını sağlar.

Unutmayalım ki; Sapanca ve işletmeler için web sayfası, hem ekonomik hem de son derece önemli bir reklam alanıdır!

Kaynak
Destinasyon Web Sitelerinin Tasarım ve İçerik Açısından Değerlendirilmesi Üzerine Bir Araştırma

1 Yorum

Özcan Yavuz 24 Mayıs 2024 at 20:01

👍

Cevapla

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...