Sapanca INFO

“İnsanın Fabrika Ayarları (İFA)”

Merhaba Arkadaşlar!

Halen Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde lisans öğrencisi olduğum için ilk olarak kendime rol model aldığım Prof. Dr. Sinan CANAN’ın “İnsanın Fabrika Ayarları” adlı kitabı hakkında görüşlerimi yazmak istedim.Biyolog ve Tıbbi Fizyoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Sinan CANAN, insan bedeninin nasıl çalıştığını araştıran bilim insanıdır. Halen Üsküdar Üniversitesi’nde Psikoloji – Nöropazarlama Anabilim Dalı Başkanlığı yapmaktadır. Ayrıca onun Sapanca sevdalısı olduğunu düşünüyorum.

Bizler İnsan olarak merak ve hayret edersek başımıza gelen her şeye anlam vermeye çalışırız. Etrafımıza biraz bakarsak gözlemleyeceğimiz her şey neden sonuç zinciri çerçevesinde enteresan oluş ve yaratılış destanını anlatır ki antik yunan döneminde Aristo bu destana SCALA NATURAE, İslam medeniyeti ŞECERE-i HİLKAT, batı bilimi THE TREE of LIFE demiş. Bugün ise verilen isim YAŞAM AĞACI.

Tabiata bakan herkesin istifadesine açıkça sunulmuş olan muhteşem bir resim var. Maddenin her bir parçası ve biz insanlar da dahil olmak üzere bu muhteşem kainatta bir senfoninin notalarından ibaretiz aslında. Bu destan canlılık açısından bakıldığında 3,5 milyar yıllık inanılmaz muhteşem bir hikaye. 10  milyon civarında olduğu düşünülen canlı türü ile birlikte yaşadığımız tahmin ediliyor. Aslında insan olarak bütün sistem içinde minicik bir şeyiz. Buna rağmen garip şeylerin peşinden koşuyor, diğer türlerin yapmadığı şeyleri yapıyoruz. 3,5 milyar yıldır her türlü koşul ilahi bir tasarım içerisinde deneniyor gibi. Eğer nasıl bir organizma olduğumuzu anlamak istiyorsak İnsanın Fabrika Ayarları’nı çok iyi anlamak gerektiğini düşünüyorum.

“İnsanın Fabrika Ayarları” kitabını  “Beden”, “İlişkiler ve Stres” ve “Sınırları Aşmak” adlarında üçleme kitap olarak kitapçılarda bulabilirsiniz. Bu kitaplar, insana sorumluluklarını İFA edebilmesi için farklı bir çerçeve öneriyor. İnsanın Fabrika Ayarları, kendimizi başka bir bakış açısı ile bir kez daha anlamaya davet ediyor.

Bu sebeplerle “İnsanın Fabrika Ayarları (İFA) Beden, İlişkiler ve Stres ve Sınırları Aşmak” kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki YORUM YAP bölümüne yazarak paylaşabilirsiniz. 

Yorum Yap