Sapanca INFO

13. Geleneksel Yanık Köyü Yaz Şenliği

“13. Geleneksel Yanık Köyü Yaz Şenliği” 27-28 Ağustos’ta tarihlerinde Yanık Mahallesi eski köy meydanında Sapanca halkının yoğun ilgisi ve katılımı ile gerçekleştirildi.İlk önce ÇerkeZ değil ÇerkeS olduğunu belirtelim. “Asker kişi” anlamına gelen ÇERİ ile “kazan” anlamına gelen CER kelimesinin Çerkes kelimesine kökenlik ettiğine dair yaygın görüşler bulunur. Çerkes halkı “Adyghe/Adığe”  adı ile de anılırlar ki “deniz kıyısındaki dağlık bölgede yaşayan halk” anlamına gelir. Ülkemizde Kuzey Kafkas kökenli halklara Abaza, Çeçen, Karaçay, Oset, Dağıstanlı gibi isimler de verilmektedir.

Sapanca’da “Çerkes” denilince akıllara hemen Yanık Mahallesi gelir. Yanık Mahallesi halkı, eski Kafkas göçmenlerinden olduğundan Çerkes’ dir. Sapanca ilçesine 7 km. uzaklıkta olan Yanık Mahallesi 1895 te çıkan büyük yangından sonra Yanık adını alır, daha önceleri ise Hunca Hable diye anılırmış.

Kuzey Kafkasya yerel halkları olan Çerkes boyları, 1763–1864 yılları arasında gerçekleşen Rus – Çerkes Savaşı sonrasında (kaynaklara göre 500.000 civarında Çerkes) Rus Çarlığı tarafından sürülmüş ise de Osmanlı tarafından Anadolu’nun çeşitli coğrafyalarına yerleştirilmişlerdir. 

Sadece Türkiye değil dünyanın dört bir yanına sürgün edilen Çerkes halkları yaşadıkları toprakları vatan olarak bilmiş ve benimsemişlerdir. Yaşam mücadelesi verirken örf ve adetlerini sürdürmeyi de bilmişler, kendilerine ait kültürel özelliklerini de herkesle paylaşmışlardır. 

Bu bağlamda, Çağdaş Yanıkköy Geliştirme, Tanıtma ve Koruma Derneği tarafından 13’üncüsü gerçekleştirilecek olan “Geleneksel Yanık Köyü Yaz Şenliği” 27-28 Ağustos’ta tarihinde Yanık Mahallesi eski köy meydanında gerçekleştirilecek.

Amaçları, farklı kültür ve toplulukları bir araya getirerek yöre halkının ekonomik ve sosyal açıdan gelişimini sağlamak olan Çağdaş Yanıkköy Güzelleştirme Tanıtma ve Koruma Derneği, düzenleyecekleri yaz şenliği ile açılacak olan el sanatları, hazır ürünler, yöresel yemek standları sayesinde öncelikle mahalle halkının sonrasında ise diğer katılımcılarının gelir elde etmelerine olanak sağlayacak.

Pandemi dolayısıyla 3 senedir yapılamayan Geleneksel Yanık Köyü Yaz Şenliğine duyulan hasret bu sene son buluyor. Açılacak olan stantlarda köy halkı tarafından hazırlanmış yiyeceklerin yanı sıra el sanatları ürünleri ve hediyelik eşyalar satışa sunulacak. Şenlikte ayrıca halk oyunları ekipleri gösteriler yapacak, mahalli oyunlar sergilenecek.

Yanık Mahallesi eski köy meydanında 27-28 Ağustos’ta tarihinde gerçekleşecek olan “13. Geleneksel Yanık Köyü Yaz Şenliği” ne tüm Sapanca halkı davetlidir.

Çağdaş Yanıkköy Geliştirme, Tanıtma ve Koruma Derneği Yönetimi
Güven Senal KEZER (Başkan)
Hacer KILIÇ (Başkan Yardımcısı)
Şahin LAKAY (Sayman)
Feridun ATAÇ (Üye)
Serkan TALAY (Üye)

İrtibat: Şahin LAKAY – (0 530 330 29 83)

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...