Sapanca INFO

Sapanca-Soğucak Ekoturizm Projesi Hayata Geçiyor

Sapanca-Soğucak (Doğa Yürüyüşü ve Bisiklet Parkuru) Ekoturizm Projesi protokolü Sapanca Belediye Bakanı Özcan ÖZEN ve Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya POLAT tarafından imzalanarak projenin hayata geçmesi için ilk adım atılmış oldu.

Sapanca-Soğucak (Doğa Yürüyüşü ve Bisiklet Parkuru) Ekoturizm Projesi Sapanca Belediyesi’nin yapılması planlanan Projeleri kapsamında olan projelerinden biri idi.

Sapanca Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısında Belediye Başkanı Özcan ÖZEN’e Sapanca-Soğucak (Doğa Yürüyüşü ve Bisiklet Parkuru) Ekoturizm Projesiprtokolün imzalanması için yetki verdi.

Sapanca Belediye Bakanı Özcan ÖZEN ve Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya POLAT prtokolü imzalayarak Sapanca-Soğucak (Doğa Yürüyüşü ve Bisiklet Parkuru) Ekoturizm Projesinin hayata geçmesi için ilk adımı attılar.

Sapanca-Soğucak (Doğa Yürüyüşü ve Bisiklet Parkuru) Ekoturizm Projesi Projesi ile Sapanca, Sapanca Gölü, Samanlı Dağları Soğucak Yaylası ve vadi koridoru ekoturizm kapsamında planlandı.

Ekoturizm ile doğa yürüyüşü, doğada hayatta kalma eğitimi, doğa fotoğrafçılığı, paintball, macera park, bisiklet, ATV ve jeep safari turları, dağcılık, mağara gezileri, fauna ve kuş gözlemciliği, izcilik, kamp turizmi, botanik turizm, organik tarım, spor turizmi, tarih turizmi, yerli kültürü tanıma ve yerel mirası koruma vb. aktiviteler için imkan ve alanların oluşturulması hedeflenmekte.

Ekoturizm uygulamaları ile Sapanca’nın doğal yapısı olduğu gibi korunarak, tüketmeden keşfetme imkânı sağlanarak, Sapanca’nın nesiller boyu bir turizm merkezi olarak kalması ve dört mevsim turizm geliri elde edilmesi hedeflenmekte.

5 Farklı Parkur

Ekoturizm projesinde doğa yürüyüş ve bisiklet parkuru olmak üzere toplamda 85.28 kilometre uzunluğunda farklı parkurlar planlanmış durumda. Gidiş-dönüş bisiklet ve gidiş-dönüş doğa yürüyüş yollarının yer alacağı parkurlar şöyle(5);

1) Mahmudiye Köyü Parkuru 39.66 kilometre uzunluğunda
2) Şelale Parkuru 15.97 kilometre uzunluğunda
3) Akçay Baraj Parkuru 2.05 kilometre uzunluğunda
4) İstanbuldere Köyü Parkuru 8.02 kilometre uzunluğunda
5) Memnuniye Köyü Parkuru 15.58 kilometre uzunluğunda

Kaynak:
1-https://www.sapanca.bel.tr/Projeler/Detay/EKOTURIZM-SAPANCA
2-https://www.sapanca.com.tr/belediye-meclisi-toplaniyor/haberi/13957
3-https://www.facebook.com/sbozcanozen
4-https://www.sapanca.bel.tr/Haberler/Detay/Sapancada-turizme-yeni-bir-yaklasim-Ekoturizm-07-03-2022

Yorum Yap