Sapanca INFO

İnsanlığa Merhameti Hatırlatan ‘Bilge Ana’; Mevlüde GENÇ

Solingen’de evinin kundaklanması sonucu ailesinin 5 ferdini kaybetti. Dünya kamuoyu onu “Bilge Ana” ve “Bilge Kadın” adları ile tanındı.Mevlüde Genç (5 Şubat 1943, Amasya – 30 Ekim 2022, Solingen), Türk-Alman aktivist ve barış elçisi. 29 Mayıs 1993’te Almanya’nın Solingen şehrinde Neo-Naziler tarafından evinin kundaklanması sonucu iki kızı, iki torununu ve bir yeğenini kaybetti. Alman ve Türk kamuoyunda “Bilge Ana” ve “Bilge Kadın” adları ile tanındı.

SApanca INFO ile Web Tasarım


Hayatı

Mevlüde GENÇ, 5 Şubat 1943’te Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Mercimekköy’de doğdu. 1970 yılında Batı Almanya’ya misafir işçi olarak gelen eşinin yanına 1979 yılında göç etti. Çift, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Solingen’de müstakil bir ev satın alarak buraya yerleşti. 29 Mayıs 1993 gecesi evleri Neo-Nazi üyeleri Felix K., Christian R., Christian B. ve Markus Gartmann tarafından benzin dökülerek kundaklandı. Yangında Mevlüde Genç’in kızları Gülsüm İnce, Hatice Genç ile torunları Hülya Genç, Saima Genç ve yeğeni Gülistan Öztürk hayatını kaybetti. Solingen Faciasından sonra verdiği röportajlarda, katıldığı bütün toplantı ve etkinliklerde barışı, hoşgörüyü ve sevgiyi ön plana çıkardı ve nefreti geri çevirdi. Türk-Alman ilişkilerinde barış için çaba harcadı ve Türklerin Almanya’ya uyumu konusundaki çalışmalara katkı sağladı.

Almanya Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Eyalet Meclis Grubu’nun teklifi üzerine, 18 Mart 2012’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, toplanan Federal Kongrede delege olarak yer aldı. Mevlüde GENÇ’e 2018 yılında Nobel Barış Ödülü verilmesi için kampanya başlatıldı ve Norveç Nobel Barış Ödülü Komitesi’nin başkanı Berit Reiss-Andersen’e GENÇ’i aday listesine alınması çağrısında bulunuldu. Bilge Ana, Solingen Faciasına dönük aynı yıl yaptığı bir açıklamada şunları dile getirdi.

“Sadece evimi yavrularıma mezar eden, evlatlarımı tabuta dizen 4 kişiye karşı nefretim var. Onları ne görmek, ne de isimlerini duymak istiyorum. Diğer insanlara karşı ise hiçbir nefretim yok. Acı benim acım, ölene kadar devam edecek. Ancak iyi olalım, birbirimize sevgi, saygı gösterelim, birbirimizi incitmeyelim.”

Ölümü

Mevlüde GENÇ, 30 Ekim 2022’de Solingen’de kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede 79 yaşında hayatını kaybetti. Ölümünün ardından Almanya Şansölyesi Olaf Scholz başsağlığı mesajı yayınlarken, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Mevlüde Genç’in eşi Durmuş Genç ve oğlu Kamil Genç’i telefonla arayarak taziyelerini iletti.

Aldığı ödüller

1994’te Alman kamu yayıncısı ARD tarafından “Yılın Kadını” seçilen Genç, 1995 yılında kendisiyle yapılan “Barıştırmanın Gücü” adlı radyo söyleşisi Civis Medya Ödülü’nü aldı. Aynı yıl Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kendisine Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası tevcih edildi. 1996 yılında Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog tarafından Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’na layık görüldü. 2003 yılında Friedrich Ebert Vakfı Ödülü, 2015’te de Erasmus Kittler Ödülü’ne değer görüldü. Aynı yıl Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Hannelore Kraft ve eğitim bakanı Sylvia Löhrmann tarafından Eyalet Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

2019 yılından itibaren Kuzey Ren-Vestfalya eyalet hükümeti tarafından kültürler arası hoşgörü, uzlaşmaya ve dinlerin barış içinde bir arada yaşamasına özel katkıda bulunan kişi veya kurumlara onurlandırmak için “Mevlüde GENÇ Madalyası” verilmeye başlandı.

Ne olmuştu?

Amasyalı GENÇ ailesinin Solingen’in Mitte semtinde oturduğu ev, olay sırasında 24 yaşında olan Markus Gartmann, 16 yaşındaki Felix Köhnen, 17 yaşındaki Christian Reher ve 20 yaşındaki Christian Buchholz tarafından 29 Mayıs 1993’te, bir cumartesi gecesi benzin dökerek kundaklandı.

Ahşap merdivenlerin tutuşması sonucu bina kısa sürede yangın topuna dönerken, Gülsün İnce (28), Hatice GENÇ (18), Hülya GENÇ (9), Saime GENÇ (5) ve Gülistan Öztürk (12) yanarak yaşamlarını yitirdi.

Ailenin babası Durmuş GENÇ o saatte gece vardiyasında çalışıyordu. Mevlüde GENÇ pencereden atlayarak kurtulmayı başardı. Evdeki 14 kişinin çoğu yaralanırken, saldırı sırasında 15 yaşında olan Bekir GENÇ ile üç yaşındaki Güldane İnce’nin durumları ise ağırdı. Bekir GENÇ üç hafta komada kalmasının ardından birçok ameliyat geçirdi.

Yaşananlar Almanya’daki Türkiye kökenliler üzerinde de büyük etki yaratırken birçok aile kapı zilindeki Türkçe isim etiketlerini kaldırdı, evlerin balkonlarında su kovaları bulundurmaya ya da olası bir yangında evden kaçabilmek için ip merdivenler satın almaya başladı. 

Mesude ve Durmuş GENÇ çifti, katliam sonrasında da hayatta kalan evlatları ve torunlarıyla Solingen’de yaşamaya devam etti.

Komşu çocukları olduğu belirlenen saldırganlar verilen cezaları tamamlamalarının ardından serbest kalırken, şimdiye kadar içlerinden sadece biri mahkeme sürecinde GENÇ ailesinden özür diledi.

Kaynak
https://t24.com.tr
https://tr.wikipedia.org

Yorum Yap

İçimdeki BEN, Dışımdaki SEN ve SAPANCA ...